15.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma roku 2018 - Morava versus Čechy 4:1

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2018, které se odehrálo v polovině prosince v pražském Divadle ABC, ovládly v poměru 4:1 moravské rodinné farmy oproti českým. Emocemi nabitá atmosféra ale měla do prostředí sportovního utkání hodně daleko, namísto rivality vévodily akci ty nejpozitivnější pocity.

Více než pětistovka přítomných sedláků a příznivců selského stavu, mezi kterými nechyběla řada významných hostů, totiž velmi dobře ví, že již samotná nominace je velké vítězství. A že v konečném důsledku vůbec nesejde na tom, odkud konkrétně pocházejí rodiny, jež se odhodlaly podělit se o svůj příběh zrodu úspěšné farmy se širokou veřejností.

Identita jednotlivých farem byla účastníkům slavnostního vyhlášení jako vždy odtajněna až v průběhu komponovaného večera, a to pomocí nominačních videoklipů. Na umístění pěti nominovaných, které určila odborná hodnotitelská komise podle pěti kritérií - celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy, si museli přítomní počkat až do poslední chvíle. Jaké tedy jsou nejlepší farmy roku 2018?

Vítězem 17. ročníku soutěže se staly Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku, které charakterizují rodinná symbióza, úcta k tradici a venkovské pospolitosti, ale i moderní podnikatelské plány. Rodina Valihrachových je již takřka tři desítky let známa pěstováním více než třicítky odrůd vinné révy na dvaceti hektarech půdy ve Velkopavlovické vinařské podoblasti a výrobou kvalitních přívlastkových vín, oceněných na nejprestižnějších mezinárodních soutěžích. Kromě Josefa Valihracha, předsedy Vinařské asociace ČR a trojnásobného držitele titulu Vinař roku, jsou hybnými silami hospodářství i další členové rodiny, kteří se s úspěchem zaměřili zejména na klasické zemědělství v podobě pěstování řady plodin na 100 hektarech půdy s důrazem na krajinotvorbu, a chov masného skotu za účelem produkce plemenných zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down