08.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma roku je z jihu Čech

Již počtvrté v historii soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku, která má osmnáctiletou tradici, putuje zlato do jižních Čech, zcela poprvé ale na Českobudějovicko. Rozhodla o tom hodnotitelská komise tohoto klání, jehož výsledky byly slavnostně vyhlášeny 18. prosince v pražském Divadle ABC. Pozitivními emocemi nabité atmosféry byla kromě sedláků ze všech koutů republiky přítomna i řada významných hostů z politické, akademické a kulturní sféry.

Identita jednotlivých farem byla účastníkům slavnostního vyhlášení jako vždy odtajněna až v průběhu komponovaného večera, a to pomocí nominačních videoklipů. Na umístění pěti nominovaných, které určila odborná hodnotitelská komise dle pěti kritérií - celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy, si museli přítomní počkat až do poslední chvíle. Jaké tedy jsou nejlepší farmy roku 2019?

Vítězem 18. ročníku soutěže Farma roku se stala Rodinná farma Placandů z Křenovic nedaleko Českých Budějovic. Dvougenerační hospodaření rodiny Placandů, kde navíc vyrůstají další naděje do budoucna – synové Jakub a Aleš, obsáhne doslova vše, co si jen lze pod pojmem rodinná farma představit. S láskou, poctivostí, umem a nadšením chovaný skot plemene masný simentál dosahuje špičkových parametrů, nechybí ani chov prasat a ovcí. Více než dvě stovky šetrně obhospodařovaných hektarů půdy slouží k pokrytí krmivové základny i produkci pšenice dodávané do nedalekého mlýna. Novinkou je bourárna s prodejem kvalitního vyzrálého masa přímo ze dvora. Díky celoroční pomoci dětem z mateřských škol a zdravotně postiženým osobám z českobudějovického centra ARPIDA je křenovické hospodářství místem s jedinečným napojením na okolní život.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down