01.03.2021 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmářský den byl online

Za celou historii Farmářského dne pořádaného Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., pravidelně na podzim se nestalo, že by do kulturního domu ve Velké Chyšce, jejíž místní zemědělské družstvo je tradičním spolupořadatelem této akce, nedorazili informací chtiví návštěvníci. Koronavirus však tuto tradici stejně jako mnoho jiných změnil. O zajímavé přednášky ale zájemci nepřišli, seminář se na sklonku loňského roku uskutečnil online.

Na semináři pořádaném za podpory Ministerstva zemědělství při České technologické platformě pro zemědělství vystoupil mimo jiné také Ing. Jan Syrůček, Ph.D., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., s přednáškou nazvanou Perspektivy produkce mléka a jeho ekonomická efektivnost. Podle jeho slov patří mléko celosvětově mezi ekonomicky nejvýznamnější zemědělskou komoditu. „V roce 2019 se ho podle odhadů FAO vyrobilo 852 mil. tun, což značí meziroční nárůst o +1,4 %. Jeho výroba stoupá i v dlouhodobém horizontu, stejně jako produkce mléka kravského, která se v letech 1970 až 2000 zvýšila o 131 mil. tun (36 %), v letech 2000 až 2018 o 192 mil. tun (39 %) a do roku 2030 se předpokládá další zvýšení produkce o 35 procent,“ sdělil přednášející a dodal, že adekvátně tomu stoupají celosvětově počty dojených krav i jejich průměrná dojivost.

Jak uvedl Ing. Jan Syrůček, výroba mléka patří mezi významnou oblast českého agrárního sektoru. „Pro udržení chovu a zajištění budoucí soběstačnosti v produkci mléka je nezbytná ekonomická výhodnost produkce, cílem podnikání je vždy dosahovat zisku. Ekonomická efektivita výroby mléka je ale ovlivněna působením řady vnitřních a vnějších faktorů, například cenami mléka a vstupů, dotacemi, užitkovostí, reprodukcí, výživou a krmením krav, dlouhověkostí a obměnou stáda, zdravotním stavem stáda či kvalitou odchovu telat,“ konstatoval řečník.

Dlouhodobý vývoj cen mléka v Evropě i České republice je podle jeho slov ve vlnách:„Bohužel cena v Evropské unii byla v období od našeho vstupu do unie v průměru o 9,3 procenta vyšší než v naší republice. Meziročně za deset měsíců roku 2020 ceny klesly jak v EU, tak i u nás, kde byl ale pokles větší,“ upřesnil Ing. Syrůček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down