Farmářský den ve Velké Chyšce

Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ve spolupráci se Zemědělským družstvem Velká Chyška uspořádal tradiční seminář Výzkum pro praxi na téma ekonomická výroba mléka. Přednášelo se o hygieně utájení telat a výsledcích šetření v odchovu telat na farmách v ČR. Mluvilo se i o vlivu výživy na metabolismus a plodnost dojnic, ekonomice výroby mléka a také změně legislativy nitrátové směrnice.

Ing. Milan Koucký v  úvodu řekl, že výzkumný ústav spolupracuje se zemědělskou praxí jeiž  třicet let.

 

Výživa a plodnost

První přednášky se ujal doc. MVDr. Josef Illek, DrSc. a přednášel o vlivu výživy a poruch metabolismu na plodnost dojnic. Vztahy mezi výživou, poruchami metabolismu a reprodukcí jsou složité a velmi proměnlivé. Řadu biochemických, humorálních a morfologických změn vyvolává v organismu dojnice negativní energetická bilance.

 

Jak se odchovávají telata

Výsledky šetření v odchovu telat představil ve své přednášce Ing. Stanislav Staněk, Dis. Hodnocení proběhlo v 77 chovech českého strakatého skotu s průměrným stavem 308 dojnic a 59 chovech holštýnského chovu s počtem 348 krav. V experimentu se hodnotilo telení krav a vysokobřezích jalovic, ošetření telat po narození, mlezivová výživa, mléčná výživa, ustájení, způsoby odstavu, vážení a označování telat, odrohování telat.

 

Hygiena a zdraví telat

Se zásadami hygieny ustájení telat a otázkou či mýt nebo desinfikovat seznámila posluchače

Ing. Gabriela Malá, Ph.D. Čištění a desinfekce objektů pro ustájení telat je základní preventivní opatření, které významně snižuje riziko onemocnění telat. Následky špatného odchovu a nevhodných podmínek prostředí se neprojeví hned, ale až po zařazení jaloviček do produkčního stáda a ztráty na produkci jsou potom velmi značné.

 

Efektivní produkce mléka

Základní parametry ekonomické výroby mléka byly tématem přednášky Ing. Jiřího Burdycha,

MBA. Pokud jde o strukturu nákladů na litr mléka v roce 2012, objemná krmiva činila 15,7 % (1,44 Kč), jadrná krmiva 25,5 % (2,34 Kč), pracovní náklady činily 14,5 % (1,33 Kč), odpisy krav 9,3 % (0, 85 Kč), veterinární a plemenářské výkony 5,9 % (0,54 Kč) a ostatní náklady zbylých 29 % (2,66 Kč).

 

Novinky v nitrátové směrnici

Závěrečnou prezentaci si připravil Ing. Josef¨ Kořínek a mluvil o změně legislativy nitrátové směrnice. Nová vyhláška o skladování a způsobu používání hnojiv (původní č. 274/1998 Sb.) začne platit 1. ledna 2014 a obsahuje nové body.

 

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down