07.04.2020 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FEFAC: Bezpečnost krmiv nebude novými opatřeními Komise EU ohledně COVID-19 zpochybněna

Komise EU zveřejnila 30. března opatření, která umožňují členským státům provádět úřední kontroly v zemědělsko-potravinářském řetězci (živočišná výroba, rostlinná výroba, potraviny a krmiva) na flexibilnějším základě tak, aby se vypořádaly specifické výzvy situace vzniklé díky COVID-19.

Opatření jsou zaměřena na pomoc předcházení šíření nemoci prostřednictvím pohybu kontrolních pracovníků a usnadnění pohybu zvířat, rostlin, potravin a krmiv do a uvnitř EU vzhledem k současným okolnostem. Opatření neupravují podstatná pravidla práva EU regulujícího veřejné zdraví a zdraví zvířat, bezpečnost potravin a krmiv, a pohodu zvířat.

„Co je důležité je, že uvažované možnosti, ať již úředních kontrol nebo kontrol privátních třetích stran, nejsou povahy, která by mohla být interpretována jako zmenšení tlaku úředních kontrol a účinnosti: úroveň bezpečnosti krmiv nebude žádným způsobem zpochybněna opatřeními Komise EU,“ řekl Arnaud Bouxin, zástupce generálního sekretáře FEFAC.

Veterinární a fytosanitární kontroly zvířat, rostlin, potravin a krmiv mohou být výjimečně prováděny s využitím specificky určených osob tam, kde zaměstnanci kontrolního orgánu nemohou navštívit místo, kde by měla být kontrola vykonává, z důvodu omezení zaměřených na předcházení šíření koronaviru podle nových opatření.

Specificky určené laboratoře mohou být výjimečně využity tam, kde normálně využívané úředních laboratoře nejsou k dispozici. U hraničních kontrol mohou být výjimečně akceptovány elektronicky předkládané dokumenty pro dokončení kontrol, pokud se zodpovědná osoba zaváže dodat originál co nejdříve. Fyzické setkání s operátory může být nahrazeno kontakty s využitím dostupných prostředků komunikace.

Bouxin řekl, že nařízení je v souladu s pravidly omezení pohybu - měl by být povolen pouze pohyb, který je nezbytný - a že by to tudíž mělo být vítáno. „Pro krmivářskou společnost to mnoho nemění, jelikož budou fyzické kontroly stále prováděny, ačkoli jinou osobou než obvyklý kontrolor. S odsunutím návštěv na místě šla schémata zajištění bezpečnosti krmiv o krok dále a někdy je nahrazují vzdálenými audity.“

Laboratorní zkoušení

Otázka kapacity analýz je pro krmivářský průmysl potenciální obava. „Je nutné, aby byly laboratoře provádějící rozbory potravin a krmiv uznány jako nezbytné aktivity,“ pokračoval. Komise říká, že opatření jsou zpočátku omezena na dva měsíce a budou přehodnocována „ve světle zkušeností.“ Členské státy, které si přejí využít tato opatření, musí informovat Komisi a ostatní členské státy. „V této fázi nemáme žádné informace z národní úrovně, který členský stát využije těchto možností navržených Komisí,“ řekl Bouxin.

-svob-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down