04.11.2022 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FEFAC: Výživa zvířat hraje obrovskou roli

při udržitelnosti živočišné výroby a akvakultury

Výživa zvířat může podpořit přechod k udržitelnému chovu hospodářských zvířat a přispět k cílům Zelené dohody EU a cílům udržitelného rozvoje OSN.

Skupina EU pro obchod s krmivy právě zveřejnila svou druhou zprávu o pokroku v Chartě udržitelnosti, která shrnuje, jak může evropské odvětví krmiv přispět k rozvoji udržitelnějších hodnotových řetězců živočišné výroby a akvakultury. Zabývá se tím, čeho bylo v tomto ohledu dosaženo za posledních 12 měsíců.

Prezident FEFAC Asbjørn Børsting uvedl, že orgán zastupující průmysl „proaktivně a transparentně" zdůrazňuje svůj závazek k agendě udržitelnosti EU pro odvětví krmiv a potravin a to navzdory velmi náročné ekonomické situaci, které čelí v mnoha odvětvích, stejně jako mnoho evropských občanů v důsledku rostoucích cen energií a inflace způsobené cenami potravin, vyvolané ruskou agresí vůči Ukrajině. „Tyto výzvy dále motivovaly FEFAC, pokud jde o zaměření se na účinná a prakticky proveditelná řešení ke zlepšení environmentální výkonnosti evropské živočišné výroby jako způsobu, jak dlouhodobě zachovat a posílit odolnost odvětví,“ dodal Børsting.

Oběhové krmivo

Klíčovým vrcholem uplynulého roku, pokud jde o ukázku toho, jak může výživa zvířat zvýšit udržitelnost živočišné výroby v EU, byla podle FEFACu publikace obchodního orgánu o oběhovém krmivu, která byla zveřejněna v červnu. Žádá regulační orgány, aby přistoupily k systematickému přezkumu legislativních překážek v regulačním rámci EU s cílem usnadnit vyšší úroveň oběhovosti v potravinových systémech EU prostřednictvím přístupů založených na výživě zvířat.

Obchodní skupina také vydala varování, v němž uvedla, že je zapotřebí proaktivnější koordinace politik na úrovni EU a členských států, aby se zajistilo, že vnitrostátní dotace na energii z obnovitelných zdrojů, kredity ETS a mimořádně vysoké tržní ceny zemního plynu nebudou představovat tak velkou pobídku pro tradiční krmné složky, aby byly přesměrovány na výrobu bioplynu.

„Jak bylo zdůrazněno při hledání více oběhových krmiv, snaha o zvýšení ekonomiky EU v oblasti krmiv je potenciálním konfliktem s úsilím o zvýšení energetické autonomie EU s významnou úlohou pro výrobu bioplynu,“ varoval FEFAC. „Zatímco anaerobní digesce hnoje je jistě přínosem pro odolnost odvětví živočišné výroby v EU, anaerobní digesce energeticky bohatých krmných složek je jasnou hrozbou.“

(Více v časopise Krmivářství 6/2022)

Zdroj: Elektronický on-line magazín Feednavigator,

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Kontakt: post4me@seznam.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down