29.09.2010 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fórum pro chovatele nejen z Evropy

Brány výstaviště ve francouzském Clermont-Ferrand se otevřou od 6. do 8. října pro 19. ročník veletrhu Sommet de l'elevage. Výstava je určena chovatelům hospodářských zvířat, nabízí nesrovnatelně rozsáhlý program přehlídek zvířat, množství konferencí a obchodních jednání v tradičně příjemné atmosféře.

Po povzbuzujícím úspěchu národní soutěže plemene salers v roce 2009, připravili organizátoři tentokrát pro Sommet 2010 do prestižní centrální haly Zénith národní přehlídku plemene charolais. Třídenního programu se zúčastní přes 500 charolaiských zvířat. Evropská asociace chovatelů charolais využije tuto událost jako platformu pro svou každoroční odbornou konferenci.

Na soutěžních přehlídkách bude k vidění celkem 1900 zvířat, 22 plemen skotu (1200 zvířat), 26 plemen ovcí (400 ovcí) a 16 plemen koní (300 zvířat).

 Nová výstavní plocha pro ovce

Přehlídka ovcí byla až dosud hostem v hale pro dojený skot, ale to se změnilo. Letos budou ovce v nové exkluzivní výstavní hale v sousedství plochy pro zemědělské stroje. Navíc se bude využívat i venkovní plochy pro přehlídku plemen a nové aktivity (ukázka práce pasteveckých psů, soutěže ve stříhání vlny a další).

Celková výstavní plocha 2000 m2 je připravena pro 26 plemen ovcí, například pro masná plemena charollais, texel, suffolk, ile-de-France, hampshire, a marginální plemena, jako jsou blanche du Massif Central, rava, grivette, limousine, bizet, noire du velay). Na výstavě se představí celkem více než tři sta ovcí. Plemena ile-de-France a rava budou mít svou národní soutěž.

 Přehlídky masného skotu

Jedna z hal výstaviště je určena výlučně masným plemenům skotu, která budou reprezentovat kvalitní zvířata z francouzských a evropských genetických programů. Soutěžní přehlídky s vyhlášením nejlepších zvířat proběhnou u plemen limousine, blonde d´Aquitaine, salers, gasconne a aubrac. Na výstavišti budou také plemena maine anjou (rouge des prés), parthenaise, bazadaise, ferrandaise, belgické modrobílé, hereford, angus a galloway.

Poprvé Britové pošlou přes kanál plemena angus, hereford, galloway. Jejich první představení na Sommet de L' elevage upevní jeho postavení hlavní chovatelské události v Evropě.

 Také mléčná plemena

Sommet de L'elevage bude místem velké oblastní soutěže holštýnského skotu, které se zúčastní zvířata z celé jižní Francie. Proběhnou také soutěžní přehlídky plemen montbeliarde, brown swiss, simentál, normande, tarentaise a abodance, představí se plemenice jersey a pie rouge des plaines (červenostrakatý nížinný).

 Hlavně chladnokrevní koně

Každý rok na veletrhu Sommet probíhá největší národní přehlídka tažných koní, letos s počtem okolo 300 koní devíti francouzských plemen. Soutěžní přehlídky s vyhlášením nejlepšího koně v plemeni se zúčastní koně plemen percheron, ardennais, comtois a breton. Návštěvníci také uvidí kolem třiceti jezdeckých koní. Program bude zahrnovat také soutěže spřežení a ukázky práce koní v tahu.

Hosté z celého světa

Sommet se každoročně stává fórem pro chovatele nejen z Evropy, ale také z Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Letos přijede 380 zahraničních (nefrancouzských) vystavovatelů a 2500 návštěvníků ze šedesáti zemí světa.

Zahraniční hosté mohou využít nabídky téměř dvaceti exkurzí na farmy a další místa, jako jatka, inseminační stanice či mlékárny. Je připraveno množství prezentací francouzské genetiky u skotu i ovcí, a to v několika světových jazycích včetně návštěv v halách a na předvadištích.

 O aktuálních problémech

Během tří dnů navštíví Sommet mnohé politické osobnostmi a proběhnou semináře a konference. INRA bude mít konferenci na téma bolest a welfare u hospodářských zvířat. AFDI bude na konferenci diskutovat o rizicích spojených s prodejem zemědělské půdy na potravinovou soběstačnost afrických národů.

Další workshopy se budou týkat zdraví a hygieny v chovech skotu, elektronické identifikace říjového chování, ale i otázek výrobních nákladů na farmě s chovem skotu.

 Ocenění pro výrobky i zvířata

Sommets d'Or je oceněním pro vítěze soutěže o inovovaný technický produkt vystavovaný na veletrhu. Cenu Trophée des Massifs získají zvířata vyhodnocená rozhodčími z řad školní mládeže. Titul Fermiers d'Or mohou zase získat potravinářské výrobky.

 Klíčové informace:

·   Letošní devatenáctý veletrh chovatelství Sommet de L'elevage se bude konat ve francouzském městě  Clermont-Ferrand ve dnech 6. až 8. října.

·   Očekává se 76 000 návštěvníků, 2500 ze zahraničí (nefrancouzských), a to ze 60 zemí světa. Své expozice bude připravovat 1200 vystavovatelů, 380 zahraničních.

·   Na soutěžních přehlídkách bude k vidění celkem 1900 zvířat, 22 plemen skotu (1200 zvířat), 26 plemen ovcí (400 ovcí) a 16 plemen koní (300 zvířat).

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down