Francie a Německo o ukončení zabíjení kohoutků

Země se zavázaly zastavit tento postup do konce roku 2021. Ministři zemědělství Francie a Německa společně oznámili vytvoření konsorcia, které by ukončilo praxi utrácení jednodenních kuřat kohoutků. Zákaz má vstoupit v platnost na konci příštího roku. Vznikne konsorcium, ve kterém budou organizace drůbežářského průmyslu, výzkumní pracovníci a společnosti. Budou spolupracovat na vývoji jednoho nebo více alternativních praktických a ekonomických řešení problému.

Vsoučasné době neexistuje ověřená metoda stanovení pohlaví kuřecích embryí ve skořápce. (My jsme na našem webu psali: Skenování magnetickou rezonancí (MRI) se obvykle používá k vytváření podrobných obrazů orgánů a tkání v těle. Tým společnosti Orbem.ai (ORBEM GmbH) věří, že se může použít zrychlená technologie MRI k automatickému skenování a klasifikaci vajec, aniž by pronikla do skořápky. Technologie MRI umožní zkoumat vývoj orgánů embryí a detekovat fyzické rozdíly mezi embryi kohoutků a slepiček. Umělá inteligence pak klasifikuje vejce podle pohlaví.)

Po vylíhnutí jsou samci kohoutci odstraněni a vyřazeni takříkjíc humánně, obvykle rozmělňováním, drcením v líhni. Spotřebitelé a organizace zabývající se dobrými životními podmínkami zvířat stále více tlačí na toto odvětví, aby našli alternativní způsoby, jak přistupovat k této otázce. V loňském roce nicméně byla zrušena dřívější lhůta pro změny porážky kohoutků v Německu. Vrchní soud rozhodl, že tato praxe může pokračovat, dokud nebude k dispozici účinná a praktická alternativní metoda.

Podle francouzského ministerstva zemědělství je každoročně utraceno kolem 90 milionů kuřat kohoutků pouze ve Francii a Německu. Z hlediska ochrany zvířat je tato praxe nepřijatelná a nesplňuje očekávání spotřebitelů a organizací na ochranu zvířat. Francouzsko-německá dohoda podepsaná v Berlíně počátkem loňského prosince formalizuje dvoustranné partnerství mezi oběma zeměmi, které bylo vytvořené v říjnu loňského roku. Zahrnuje rámcově spojení pro rok 2020 a 2021 výzkumu, inovací a průmyslového rozvoje. Iniciativu převzali ministři zemědělství Julia Klöcknerová z Německa a francouzský Didier Guillaume. Se zapojením všech zúčastněných bude možné podle německého federálního ministerstva zemědělství zrušit zabíjení kuřat co nejdříve. Evropská komise byla požádána o podporu projektu a členské státy Evropské unie (EU) se vybízejí, aby se k této iniciativě připojily.

Kohoutci: alternativní řešení ve Velké Británii

Britská rada pro průmysl výroby vajec (BEIC), která zastupuje toto odvětví ve Spojeném království, tvrdí, že je odhodlána odstranit likvidaci jednodenních kohoutků. Uvítala německý projekt, který umožňuje sexování embryí před líhnutím, a iniciativu v Kanadě, která využívá technologii kamer. Společnost BEIC v současné době uvádí, že likvidace kuřat se provádí rychle, bezbolestně a humánně. Při líhnutí se kuřata okamžitě rozdělí na samčí a samičí pohlaví (peříčkovou metodou). Vzhledem k tomu, že nejsou vhodní pro produkci masa, používají se kohoutci z vajec jako cenný zdroj potravy pro jiné druhy, jako jsou plazy a draví ptáci. Poptávka zoologických zahrad a soukromých majitelů po kohoutcích je tak vysoká, že přibližně 30 % potřebných kuřat je dováženo z jiných zemí. BEIC říká, že rozmělňování není v líhních ve Velké Británii pro likvidaci živých kohoutků používáno, i když je to legálně schválený způsob likvidace kuřat, a je široce využívána v jiných zemích. Ve Velké Británii se likvidace kuřat kohoutků provádí vystavením plynu argonu, což je rychlé a bezbolestné podle Kodexu vydaného Humane Slaughter Association a sledovaného vládní Agenturou pro zdraví zvířat a rostlin. Ve Spojeném království se však macerátory (drtičky) používají k likvidaci nevylíhlých vajec. Podle BEIC je povinné pro líhně mít toto vybavení.

Evropské referenční středisko pro drůbež v provozu

Tato nejnovější iniciativa Evropské unie pro dobré životní podmínky prasat nabídne drůbeži a jiným malým živočišným výrobcům vědecké poznatky. Evropské referenční středisko pro dobré životní podmínky drůbeže a jiných malých zvířat začalo s provozem v lednu 2020. Centrum bylo zřízeno s cílem zlepšit vynucování právních předpisů Evropské unie (EU) vztahujících se na zvířata během fáze chovu, přepravy a porážky. Centrum navíc přispěje k šíření správných postupů a provádění vědeckých poznatků. Zajistí školení a šíření výzkumu a informací o technických inovacích.*

Zdroj:www.wattagnet.com a  Poultry International,  leden 2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down