22.01.2019 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Genetické zdroje nosné drůbeže

Vedle našeho jediného původního plemene – českých slepic - je od roku 2008 zařazeno do Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat i devatenáct linií nosného typu slepic uznaných šlechtitelských chovů Moravia, Dominant a Horal.

Šlechtění snáškových hybridů moravia (kříženec linie LB a RIR) začali ve Školním zemědělském podniku v Žabčicích v roce 1962. Původní používané dvě linie byly importovány od firmy Alexander Angell. V letech 1973 a 1974 se dovezly z Anglie další tři výchozí čisté linie od firmy Babcock. Na základě dvou linií plymutky žíhané a jedné linie rhode island red se produkoval finální hybrid B-390S. Pro produkci hybrida B-380 se později dovezly další dvě syntetické linie. V první polovině osmdesátých let se oba hybridy začaly prodávat pod obchodním názvem moravia SSL (hnědá varianta) a moravia BSL (černá varianta), která je nabízená dodnes. Na tradici šlechtění hybridní kombinace moravia navázala akciová společnosti Integraf, která vznikla v roce 1990. V roce 2006 uvedla na trh nově vyšlechtěný hybrid s žíhanou kresbou – moravia barred.
Společnost Líheň Studenec, s. r. o., je druhým tuzemským podnikem s uznaným šlechtitelským chovem nosného typu slepic. Líhnou se tu kuřata programu Dominant CZ a Horal. V líhni nedaleko Náměšti nad Oslavou se pro domácí, ale i zahraniční trh vylíhne okolo tří miliónů kuřat dominant v šestnácti barevných kombinacích. Šlechtitelský chov kombinace nosnic horal převzala společnost Líheň Studenec od 1. 9. 2008. Chovatelé mohou vybírat nosnice ze tří barevných kombinací, a to červené (hnědé), černé a žíhané.*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down