Genetika hospodářských zvířat a šlechtitelské inovace

V  přednáškovém sále VÚŽV v Uhříněvsi se konal seminář na téma Genetika hospodářských zvířat a inovace v chovu hospodářských zvířat v České republice, který byl také přenášen on-line a přednášky byly v angličtině. Seminář uspořádaly Ústav genetiky a šlechtění hospodářských zvířat a EU-LI-PHE – European Network on Livestock Phenomics.

První přednášky se ujala Adna Ašič a představila možnosti fenomiky hospodářských zvířat. Pracuje jako vedoucí jedné z pracovních skupin EU-Li-Phe ve Výzkumném ústavu Verlab v Sarajevě (Bosna a Hercegovina). Má zkušenosti s výzkumnou a vědeckou publikační činností, s přípravou a realizací projektů. Umí pracovat v laboratoři v oblasti analýzy DNA, a vyzná se v oblasti komunikace o vědě a zapojení veřejnosti. Popisovala jednotlivá oddělení a projekty v oblasti fenomiky.

Jak na metan

Jako druhé se on-line připojily Amélie Vanlierde z Valonského zemědělského výzkumného střediska v Belgii a Hélène Soyerut z Univerzity v Lutychu na zemědělských vědách a bioinženýrství.  Jejich tématem byly enterické emise CH4 a využití MIR spektra mléka jako nového modelu a otázku aplikace účinných krmiv na emise metanu.

On-line se připojil také MVDr. Petr Fleischer, Ph.D., a mluvil o evidenci zdravotních událostí v chovech skotu v Česku, o její dobrovolnosti a nutnosti, o jejich zaznamenávání webové aplikace Deníku nemocí a léčení. Popsal jednotlivé moduly Deníku.

Deník nemocí a léčení

On-line se připojil také MVDr. Petr Fleischer, Ph.D., a mluvil o evidenci zdravotních událostí v chovech skotu v Česku, o její dobrovolnosti a nutnosti, o jejich zaznamenávání webové aplikace Deníku nemocí a léčení. Popsal jednotlivé moduly Deníku.

Po přestávce pokračoval s přednáškou Ing. Emil Krupa, Ph.D., z VÚŽV.  Věnoval se několika tématům , jako byly komplexní zpracování a využití dat získaných ze záznamových systémů chovu hospodářských zvířat, genetické hodnocení prasat v ČR a využití dat ve šlechtění, na kterých spolupracoval s kolegy z výzkumného ústavu.

Po obědě si poslední přednášku připravila Ing. Ludmila Zavadilová, CSc., na téma Získávání dat z moderních technologií včetně infračervené spektroskopie. Bylo také využito účinnost krmiva v souvislosti se šlechtěním dojeného skotu. Genomicka umožňuje použít zvířata s fenotypy pro znaky účinnosti krmiva a genotypovaná a získat plemenné hodnoty pro dojený skot.

Na závěr vyzvala přítomné hosty a interaktivní sekci k diskusi a později seminář uzavřela.

V popředí Adna Ašič
Ing. Ludmila Zavadilová, CSc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down