07.01.2020 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Genomický boj proti zamoření čmelíkem kuřím

Vakcína proti čmelíkům by mohla snížit náklady na ekonomiku, zlepšit welfare kuřat a blaho pracovníků. Vědci z Royal Veterinary College identifikovali čtyři možné očkovací látky, které se zaměřují na DNA roztočů. Pokud bude i jedna z vakcín úspěšná proti parazitům, mohla by snížit počet vyřazených vajec v důsledku krevních skvrn a zlepšit tak životní podmínky ptáků i pracovníků.

Podle odhadů Wageningen University & Research je více než 80 % evropských drůbežářských farem napadeno roztoči. Zamoření je pravděpodobnější tam, kde se nepoužívají klece. Během silného promoření vylézají paraziti i na pásový dopravník vajec. Zde jsou drceni, když se vejce valí, což vede ke vzniku krevních skvrn. Vejce s jakýmkoli druhem skvrn nemohou být prodána, a proto jsou vyřazena, což stojí zemědělce peníze. Ptáci vystavení čmelíkům vykazují zvýšené klování peří, neklid, podráždění a dokonce agresivitu vůči jiným kuřatům. U lidí mohou roztoči způsobit svědění a dermatitidu.

Pochopení populační genetiky roztočů

Hlavní část výzkumu zahrnuje pochopení toho, jak se DNA čmelíků kuřích liší podle místa. Eleanor Karp-Tatham extrahuje u jednotlivých roztočů DNA. Informace o genomu  roztočů, který byl sekvenován v dubnu loňského, jsou omezené. Poznání rozdílů mezi populací roztočů by mohlo v konečném důsledku vést k vývoji vakcíny pro kontrolu a prevenci budoucích zamoření. Bez znalosti genetické rozmanitosti je vlastně docela těžké přijít s novými metodami kontroly. Eleanor Karp-Tatham, parazitoložka katedry patobiologie a populačních věd na Královské veterinární vysoké škole, řekla. "Myšlenkou je pokusit se využít genotypizace k tomu, abychom v celé Evropě pochopili, jak nutný je cílený přístup."*

Zdroj: www.wattagnet.com, leden 2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down