04.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Genotypování zrychluje pokrok

Podnik Nahořanská a. s. patřící do skupiny Agro CS, a. s., hospodaří na Náchodsku a je známým chovatelem českého strakatého skotu. V plemenné knize je zapsáno 450 krav s průměrným nádojem 8 396 kilogramů mléka a obsahem složek na úrovni 4,09 % tuku (343 kg) a 3,64 % bílkovin (306 kg).

Jak komentuje zootechnik Václav Hryzlík, v původním stádě se choval kromě strakatého i holštýnský skot ve dvou oddělených skupinách. „Jsme přesvědčeni, že do našich podmínek straky patří, proti jsme zhruba před 14 lety zahájili vyřazování holštýnských plemenic z chovu,“ komentuje Václav Hryzlík. Nyní je v chovu 1 050 kusů strakatého skotu.

Jak dodává, u českých strakatých krav si cení jejich lepší přizpůsobivosti místním podmínkám z hlediska zdravotního stavu i výživy. „Navíc jsme v té době vykrmovali do jateční hmotnosti býky. Aktuálně kvůli nedostatečné kapacitě odchoven vykrmujeme pouze ty, u nichž nevyšly genomické plemenné hodnoty. Ostatní zástav putuje do provozu Agra CS v Provodově na dokrm. V budoucnosti máme v plánu výstavbu teletníku s kapacitou 400 kusů, pak by se situace mohla zlepšit,“ dodává s poukazem na fakt, že strakatí býci mají dobré zpeněžení i bezproblémový odbyt.

Aktuálně se v Nahořanech chová 450 českých strakatých krav, přičemž kapacita stájí je zcela naplněná. Proto jsou nuceni prodávat vysokobřezí jalovice i přesto, že jejich výkupní cena poklesla. V letošním roce zatím odjelo 30 kusů, většinou do zahraničí. Novou stájí by se vyřešil i tento problém, jalovice by mohly podle slov hlavního zootechnika zůstat doma.

O vysokobřezí jalovice je zájem i díky vyrovnanému exteriéru plemenic. Z plošné bonitace prvotelek vyplývá, že průměrná známka za tělesný rámec je 81,6 bodu, za osvalení je 82,6, za končetiny 81 bodu, za vemena 80,7 bodu a celková známka činí 81,5 bodu.

Stydět se v Nahořanech nemusejí ani za výsledky reprodukce, březost po první inseminaci u jalovic je 69 procent, po všech inseminacích 65,7 procenta, inseminační index u jalovic je 1,5. U krav je inseminační index 1,9, březost po první inseminaci 48,4 % a po všech 48,9 %. Servis perioda činí 92 dní, mezidobí 371,6 dní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down