Genově upravená linie slepic by mohla ukončit vybíjení kohoutků

Výzkum, který byl dříve potvrzen v tkáňových kulturách, by mohl pomoci drůbežářskému průmyslu ušetřit miliony dolarů. Genově upravené nosnice, které produkují pouze slepičky, by mohly pomoci vyřešit dilema kohoutků v chovu nosnic.

„Tato technologie byla od samého počátku navržena tak, aby zapadla do drůbežářského průmyslu," řekl Yuval Cinnamon, hlavní výzkumník zemědělské výzkumné organizaci, The Volcani Center, NRS Poultry Sustainability and Transformation.

Každý rok je utraceno přibližně 6–7 miliard kohoutků, což je hlavní problém pro chov nosnic a životní podmínky zvířat a ekonomický problém drůbežářského průmyslu. Producenti vynakládají více než 70 milionů dolarů na práci a energii na inkubaci a sexování vajec a hodnota vyhozených vajec v USA je více než 440 milionů dolarů ročně.

 Jak funguje technologie úpravy genů

Technologie úpravy genů, licencovaná společností Huminn Poultry, reguluje aktivaci chromozomu Z optogenetickým systémem, který používá modré světlo, které svítí skrz vaječnou skořápku v inkubátoru, vysvětlil Cinnamon během série webinářů na Poultry Tech Summitu 2021.

U drůbeže a jiných ptáků mají samci dva chromozomy Z, zatímco samice mají chromozom ZW. Genetická změna postihuje pouze samičí rodičovský chromozom Z. To znamená, že zatímco se samčí vajíčka přestávají vyvíjet v rané embryogenezi, genomy slepiček nejsou ovlivněny. První z genově upravených rodičovských nosnic, nazývaná “Golda“, se vylíhla v roce 2021. Tyto slepice nyní dosáhly zralosti a začaly snášet vejce. V předběžných testech se vylíhly pouze slepičky a embrya kohoutků se přestala vyvíjet. „Už jsme měli dobré náznaky, že systém funguje, ale nyní jsme byli schopni systém otestovat,“ vysvětlil a poznamenal, že předchozí výzkum byl proveden v tkáňových kulturách.

Nosnice s upraveným genem a výsledná vejce mohou být prodávány v EU bez jakýchkoli regulačních změn. Technologie je v současné době přezkoumávána americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a izraelským ministerstvem zemědělství. Cinnamon a jeho tým, vedený Dr. Enbalem Ben-Talem Cohenem, v současné době hledají komerční partnery pro testování a další zdokonalování technologie. Po uvedení na trh budou slepice Golda chovány v chovných centrech a jejich potomci budou k dispozici chov nosnic pro produkci vajec.

Zúčastněte se Poultry Tech Summitu 2023

Poultry Tech Summit je jedinou akcí svého druhu, která spojuje výzkumné pracovníky a podnikatele s odborníky na technologie v odvětví chovu drůbeže, finančníky, investory rizikového kapitálu a producenty, kteří hledají nové projekty a investice. Od svého založení v roce 2018 tato jedinečná konference usnadnila a urychlila přijetí mnoha průkopnických nápadů. ve prospěch dodavatelského řetězce drůbeže. Podrobnosti o Poultry Tech Summitu 2023 budou zveřejněny na jaře 2023.

Poultry World

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down