14.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gigant: holub pro krásu i užitek

Holubářství má v České republice dlouholetou tradici, ale více než k produkci dietního masa se holubi chovali pro okrasu a sportovní využití. První farmové chovy holubů k jatečným účelům vznikaly podle některých zdrojů ve třicátých letech minulého století ve Spojených státech. Jedním z plemen brojlerových holubů je gigant, jenž k nám byl dovezen jako produkt zámořského šlechtění v roce 1972 z Maďarska.

Plemeno gigant bylo uznáno až po dvanácti letech jeho vyšlechtění v roce 1917. Jde o velkého holuba s mohutnou hlavou, široce nasazenou hrudí a zády, který má mít podle vzorníku v zemi původu hmotnost mezi 950 až 1000 g (náš vzorník udává ideální hmotnost kolem 850 g). Nejen pro své užitkové vlastnosti, ale i odolnost, vzhled a v neposlední řadě i širokou barevnou variabilitu se stal oblíbeným plemenem po celém světě. U nás se giganti zprvu využívali ke křížení za účelem vylepšení užitkových vlastností, až později se začali chovat v čistokrevném plemenitbě. Třicetiletá tradice chovu tohoto plemene vyústila před třemi roky v založení Klubu chovatelů holubů gigantů, který sdružuje třicet členů.

Plemenný chov
Zatím jediným uznaným plemenným chovem gigantů v republice (v barevném rázu modrý pruhový) se může pochlubit Ondřej Matouš z Milovic u Lysé nad Labem, který je držitelem tohoto statutu od roku 2002.
„Plemenný chov se přiznává vždy na dva roky. To znamená, že po dvou chovných sezónách následujících po rozhodnutí o uznání plemenného chovu, jež vydává ústřední odborná komise chovatelů okrasných a užitkových holubů, se provádí jeho přeuznání. Jednou z podmínek uznávacího řízení, které probíhá v rámci celonárodní výstavy, je vystavit osm holubů jednoho plemene, barvy a kresby, označených platnými registračními kroužky a s doloženým rodokmenem. Z hodnocených holubů musí být nejméně dvě holubice starší dvou let a čtyři výletci z daného roku. Ocenění jednotlivých holubů nesmí být nižší než 92 body a celkový počet dosažených bodů má minimální hranici 744 body,“ vyjmenoval současný jednatel klubu chovatelů gigantů Ondřej Matouš.
Vystavení a doložení původu u jmenovaného počtu holubů pro uznání plemenného chovu zdaleka nestačí. Podle směrnic ústřední odborné komise musí chovatel mít nejméně pětiletou praxi, dále vybudované chovatelské zázemí, dobré chovatelské výsledky a počet chovných párů nesmí být nižší než osm.

Holub číslo jedna
„Již od klukovských let jsem převážně choval typ těžkého holuba. Začínal jsem s kingy a poštovními holubi, ale výraznějších chovatelských úspěchů jsem nedosáhl. Asi před třinácti roky jsem získal kvalitní chovný materiál gigantů modrých pruhových. Za dobu, co je chovám, musím konstatovat, že se pro mne stali plemenem číslo jedna. Po chovatelské stránce jsou vynikající. Mají vynikající plodnost – v průměru kolem čtyř až pěti hnízdění do roka, ale ani 14 holoubat od jednoho páru za chovnou sezónu není výjimkou. Pravidelně odchovávají po dvou holoubatech v jednom hnízdění. Jako pěstouni bezproblémově odchovávají i podstrčená holoubata, jsou snášenliví a vynikají zmasilostí. S giganty jsem dosáhl zatím svého největšího chovatelského úspěchu. Bylo to v roce 2000 na Evropské výstavě v rakouském Welsu, kde jsem získal titul šampióna,“zavzpomínal chovatel.
Gigant patří mezi plemena voliérového typu, kvůli své hmotnosti nejsou dobří letci a raději se pohybují po zemi. Ve svých dvou voliérách v Milovicích Matouš chová 27 párů tohoto plemene, od kterých za sezónu odchová okolo 100 holoubat. Ke krmení holubům podává granule s přídavkem zrnin (ječmene, pšenice, kukuřice), olejnin (slunečnice, řepky) a luštěnin (hrachu, pelušky).
„Z pohledu kompletní výživy holubů si myslím, že nejvhodnější je nově dovážená komerční směs zrnin, olejnin a luštěnin, která obsahuje také například lněné semínko, čirok, konopí nebo bob. Pro dobré zažívání je nepostradatelná sůl, která je standardně obsažena v komerčních gritech, samozřejmostí jsou i vitamíny A, D, E do vody. Podceňovat se nesmí ani zoohygiena a veterinární prevence. V prosinci a lednu pravidelně vakcinuji proti salmonelóze, pseudomoru, kokcidióze a trichomoniáze,“ prozradil Matouš.

Chovatelův rok
Chovnou sezónu zahajuje páření, které probíhá v první polovině února. Ke hnízdění holubům slouží baterie budníků (krbců), vždy se dvěma hnízdy pro chovný pár. Protože jsou holubi nelétaví, budníky se umisťují do metrové výšky. Dvě hnízda na pár jsou opatřením, zabraňujícím holoubatům v rušení holubice, která ještě před jejich vylétnutím z hnízda sedí již na další snůšce. Do hnízda se dává hnízdním materiálem vystlaná miska, protože giganti si sami hnízdo nestaví. Holoubata se líhnou za 18 dnů, na vejcích sedí střídavě oba rodiče. Hnízdo holoubata opouštějí po čtyřech týdnech. Chovné období končí v září, kdy holubi začínají pelichat. V té době je vhodné v krmné dávce zvýšit podíl řepky, lnu, konopí a slunečnice.
„Do konce srpna musí být holoubata venku z hnízda. Rozdělují se podle pohlaví a vybírají se výletky. Pro vlastní obměnu chovného hejna vybírám 20 až 25 kusů. Od poloviny září až do prosince potom probíhá výstavní sezóna. Z pohledu výstavnické činnosti je důležitá klecová drezúra vybraných výletků. Praktikuje se tak, že se výletci umisťují jednou týdně do klecí, kvůli návyku na pózování. V tomto směru jsou vynikající němečtí kolegové, ale po chovatelské stránce mají navrch Maďaři,“ řekl úspěšný milovický chovatel a na úplný závěr dodal: „Mým nejbližším cílem je potvrdit úroveň plemenného chovu. Napřesrok bych se chtěl slušně prezentovat na Evropské výstavě v Lipsku. Proti jiným rokům mám letos hned několik velmi kvalitních výletků, kterým by slušel post šampióna. V chovu se zřejmě začíná projevovat i příliv kvalitní krve loni exportovaných maďarských holubů“.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Srdečně zdravím, rozhodl jsem se letos na jaře, ve svých 64 letech k chovu gigantů. Mám 3 páry. Nejprve snesla jen jedno vajíčko dva páry. Teď opustily dvě vajíčka po sezení cca 14 dní dva páry a nechaly vajíčka ladem. Dělám něco špatně? Krmím střídavě kukuřicí a pšenicí. Děkuji za radu. S úctou Gregorovič 739320029

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down