V uplynulých měsících jsou plné titulky toho, že koronavirus (Covid-19) si vyžádal 3831 životů a dosud bylo hlášeno 110 381 případů. Dopad se projevil v různých průmyslových odvětvích. Jaké byly reakce v mlékárenském průmyslu? To se můžeme dočíst v následujících odstavcích.
Zhruba tak o tématu psali na stránkách Dairy Global (www.dairyglobal.net) ve řlánku z pondělka 9. března.
Austrálie
Čína je největší vývozní destinací australských mléčných výrobků a v roce 2019 bylo do této země odesláno celkem 245 000 tun produktu. Podle zprávy vedoucí analytičky Dairy Australia jsou důkazy dopadů koronaviru v této fázi do velké míry neoficiální, protože je k dispozici jen málo údajů. Konečný dopad do značné míry závisí na tom, jak dlouho potrvá, než se virus dostane pod kontrolu. Dopad na odvětví potravinářských služeb to jistě bude mít, protože klesne počet lidí konzumujících výrobky.
Nový Zéland
S pokračujícím rozšiřováním koronoviru a zablokováním 16 miliónů lidí v oblasti ohniska v Lombardie v severní Itálii se koronaviry šíří a novozélandský mléčný průmysl má obavy. Zpráva NZherald uvádí, že, generální ředitel Miraka Dairy, zpracovatelského závodu v Taupōu s více než 130 zaměstnanci, pečlivě sleduje Covid-19, stejně jako mnoho jiných mlékáren v oboru. Řekl, že mluvil jsem s několika generálními řediteli mlékárenského podniků, kteří jsou nervózní z toho, co se děje. Z velké míry je to kvůli Čině, kam vyvážejí čerstvé mléčné výrobky. Co se týče koronaviru, to, co čínská vláda udělala pro snížení dopadu viru, bylo jednoduše říci lidem, aby zůstali doma déle než týden, což ale ovlivňuje obchodování v hotelích, restauracích a kavárnách. Pokud by se to stalo během období vrcholné produkce mléka v říjnu, mělo by to mnohem větší význam pro novozélandské mlékařství. Ale protože v tomto období roku je produkce mléka nižší, nemá to tak závažný dopad, jaký by mohl mít. Jiní odborníci uvedli, že je jen otázkou času, kdy bude odvětví zasaženo, protože Nový Zéland je výrazně závislý na globální ekonomice. Vláda je připravena na balíček opatření, která pomohou zmírnit ekonomickou ránu. Ministr financí sed omlouvá s bankami, protože jsou v první linii při podpoře podniků zasažených COVID-19.
USA
Příběh se může trochu lišit v USA, kde ve Wisconsinu chovatelé dojnic a jiní farmářipociťují dopad obchodní nejistoty v důsledku COVID-19. Podle zprávy ve Wisconsin State Farmer uvedl ředitel analýzy mléčné politiky na University of Wisconsin-Madison, že ceny mléka začaly na začátku února dramaticky klesat, protože počet případů koronavirů rostl. Dodal, že reakce trhu je důsledek obav o to, jak rozšířený virus bude a jaký bude jeho dopad na vývoz mléčných výrobků. Znepokojení je docela velké, když největší dovozce mléčných výrobků na světě, má problém s koronavirem. Generální ředitel Rady pro vývoz mléka a mléčných výrobků a bývalý ministr zemědělství USA poznamenal, že ceny trpí dvěma hlavními důvody: nevyřízenými položkami v čínských přístavech a snížená poptávkou. Myslí si, že v celosvětovém měřítku koronavirus srazí 6 %, možná 7 % z cen mléka v příštích 12 měsících.
Rumunsko
V únoru Rumunsku byly důsledky veřejné hysterie v supermarketech velmi viditelné. Rumunská veřejnost měla velké obavy z možného zasažení země. Nakupující po celé zemi se v panice vrhli do supermarketů pro zásoby potravin. Hlavní obavy v Rumunsku, že dopad viru způsobí, že zásoby potravin budou nízké, vyústily v nákup potravin v hodnotě několika týdnů. Nákupní vozíky byly plné až po okraj a jinak prázdné police na maso a mléko. To bylo vidět v Rumunsku kvůli rostoucímu pocitu paniky, která se zmocnila země. Není třeba měnit způsob života, není třeba vykupovat supermarkety a šířit paniku mezi příbuzné doma nebo v zahraničí. O osobu v karanténě se postarají úřady, jak uvedla státní tajemnice na tiskové konferenci.
Čína
Čína je v současné době ochromena COVID-19. Země se stále potýká s virem a dnes (pozn. 9. března) oznámila 44 nových případů Covid-19 a podle BBC je to nejnižší počet od ledna, kdy začalo podávání zpráv. Celkově zatím země uvedla, že z 80 739 postižených bylo obětmi 3120 osob. Vývoz a dovoz této země jsou jistě ovlivněny ovlivněny. Vzhledem k tomu, že některé přepravní kontejnery nelze dokovat v čínských přístavech, mohlo by to vést ke zkažení některých produktů, jako je máslo a sýr. Čína, největší dovozce mléčných výrobků, zaznamenala velkou ránu pro své hospodářství a mlékárenství. Stručně řečeno, narušení hospodářství může mít vliv na schopnost Číny nakupovat mléčné výrobky. A to zase následně na americkou ekonomiku.
Itálie
Itálie se snaží dostat virus pod kontrolu. BBC uvedla, že až 16 milionů lidí v Lombardii a 14 provinciích potřebuje podle nových pravidel karantény zvláštní povolení k cestování. Odborníci v potravinářském odvětví varují před dopadem, který to může mít. V severní Itálii, je uzamčeno několik měst. Prezident Federalimentare, Asociace zastupující italský potravinářský a nápojový průmysl varoval, že potravinářský sektor je obzvláště ovlivněn. Řekl, že riziko blokády výroby v severních regionech by mohlo brzdit italské výrobní odvětví, včetně potravinářského. V roce 2019 vyrobila podle CLAL.it Lombardie 44 % italského mléka. Itálie má nejvyšší počet potvrzených infekcí mimo Čínu, kde nákaza vznikla v prosinci 2019.*