Globální trh s prasaty je „komplikovaný“

Ve své čtvrtletní aktualizaci analytik trhu s prasaty Dr. John Strak popisuje opačné trendy v Severní Americe, Číně a Evropě. Zdá se, že každý zaostává za ostatními – ale je tomu tak? Předpověděl, že bod obratu (přesun do pozitivní fáze cenového cyklu) nenastane dříve než letos v létě. Žijeme ve světě rychlých změn a velkých událostí, a tak je prognózování ještě obtížnější, ale očekává se, že před podzimní rovnodenností nenastane žádný zvrat v globálních cenách prasat.

Evropští producenti se mohou divit, proč se jich něco z toho týká, protože ceny prasat ve Starém světě rostou již 12 měsíců a marže byly v posledních 3 měsících kladné. Pojďme rozebrat různé způsoby, jak se ceny prasat po celém světě chovají, abychom pochopili, jak tyto opačné trendy koexistují a jak jsou ovlivněna obchodní rozhodnutí.

Vysoké ceny, ale žádná expanze

Ceny prasat v Evropě jsou na vzestupu již 12 měsíců. Podle údajů Evropské komise se producenti v EU na podzim roku 2022 (v průměru) dostali do černých čísel. A tyto pozitivní marže stále existují – až o 20 % vyšší než variabilní náklady, jak bylo zveřejněno ve zprávě z května 2023 Komisi. Stejná zpráva uvedla, že počty porážek prasat v EU klesly v 1. čtvrtletí 2023 téměř o 8 %, což vysvětluje, proč byly ceny prasat tak pevné. Ale navzdory zprávám, že produkce prasat je nyní zisková, existuje jen málo známek toho, že by producenti v EU byli povzbuzováni k přechodu od poklesu k expanzi. Údaje z červnového sčítání pro velké producenty budou důležitým souborem dat, který napoví, jaká bude další produkce vepřového masa v EU.

Čínské ceny prasat

Dobrou zprávou je, že, ceny prasat v Číně stagnovaly. Tato (relativní) stabilizace může odrážet ochotu čínské vlády zasáhnout na trhu a podpořit domácí ceny prasat státem financovanými nákupy. Dobrou zprávou může být také to, že řada velkých čínských firem s velkými investicemi do produkce prasat oznámila ztráty v produkci vepřového masa a zdá se, že jsou méně nakloněny expanzi v roce 2023/24.

Nedávné nízké ceny

Nedávné nízké ceny potvrdily, že marže produkce prasat v Číně jsou nízké nebo záporné. Čínský sektor vepřového se možná stal koncentrovanějším, ale stále existuje mnoho malých a středních výrobců, kteří by se mohli vrátit na trh a spustit další cyklus nárůstu-propadu cen. Horší je, že není jasné, zda jsou nejvyšší představitelé Číny schopni vypořádat se s kolísáním cen komodit neboť národní a místní politiky nejsou vždy v souladu. Může to být jen tím, že různé problémy s čínskou ekonomikou plus „kocovina“ po covidu a po ASF odvedly pozornost úřadů od ekonomiky chovu hospodářských zvířat v Číně. Doufejme také ve zlepšení sběru dat a transparentnosti. Celkově se dá popsat nálada v čínském dodavatelském řetězci vepřového masa jako „váhavou“ (tak trochu jako ekonomika obecně).

Globální trh

Všichni hlavní výrobci zaznamenali ztráty v maržích a důvěře. Všichni uzavřeli smlouvy na konci roku 2022 a v první polovině roku 2023. Existuje jen málo známek toho, že by se globální index cen prasat v příštích třech měsících obrátil směrem nahoru. Nedávné oživení cen prasat v USA zřejmě nepředstavuje strukturální změnu na trhu. Nejde nejspíš o posun (v nabídce nebo poptávce), ale jen o sezónnost. Možná bychom ale mohli být ve fázi před zlomem v cyklu cen.*

PigProgress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down