Globální trh s vejci v příštím desetiletí vzroste

Globální trh s vejci se do roku 2035 zvedne o 22 %, přičemž rozvíjející se trhy budou představovat více než 90 % tohoto růstu, jak uvádí nová zpráva Rabobank a Světové organizace vajec (World Egg Organisation). Rostoucí příjmy, urbanizace a měnící se preference spotřebitelů v Asii, Africe a Latinské Americe povedou k expanzi, vyspělé trhy stále více požadují vaječné produkty s přidanou hodnotou.

Spotřeba vajec na hlavu se podle zprávy v jednotlivých regionech liší, od méně než 50 vajec ročně v některých částech Afriky až po více než 300 vajec v Mexiku a Japonsku. Rozvíjející se trhy zažívají nejrychlejší nárůst spotřeby spolu s rostoucími příjmy. „Vejce si udrží svou silnou pozici na trhu ve srovnání s jinými bílkovinami, i když se očekává, že růst v příštím desetiletí mírně zpomalí na přibližně 2,0 % meziročně,“ uvedl Nan-Dirk Mulder, globální specialista společnosti RaboResearch na živočišné bílkoviny. Průmysl se přesouvá od výroby založené na objemu k výrobě založené na hodnotě se zvýšeným důrazem na zlepšení efektivity a opatření biologické bezpečnosti. Růst spotřeby vajec v rozvojových regionech bude podle zprávy vyžadovat změny v distribuci vajec a marketingových přístupech. Bezklecové systémy se také rozšiřují na západních trzích a rostou v rozvíjejících se ekonomikách v reakci na zákonné požadavky a poptávku spotřebitelů.

Investice jsou potřeba

Podle Muldera bude rostoucí trh s vejci a jeho distribuce vyžadovat značné finanční investice. „Rostoucí globální trhy a měnící se poptávka budou vyžadovat vysoké kapitálové náklady při stavbě na zelené louce, přechodu na bezklecový  chov a produkci s přidanou hodnotou,“ uvedl Mulder. „Strategické investice se zaměří na modernizaci, digitalizaci a udržitelnost.“ Kromě toho budou pro zlepšení efektivity, biologické bezpečnosti a užitkovosti důležité technologie, jako je umělá inteligence (AI), robotika a systémy přesného zemědělství. „Inovace se zrychlují ve většině odvětví, včetně genetiky, výživy a zdraví zvířat, vybavení a digitalizace.“ pokračoval Mulder. „Inovace a udržitelnost budou definovat dlouhodobý úspěch.“

Watt Poultry*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.