Globální trhy s mléčnými výrobky – současnost a budoucnost

Globální mlékárenský tým společnosti RaboResearch se nedávno zúčastnil a prezentoval na veletrhu World Dairy Expo, který se konal v Madisonu ve Wisconsinu. Na akci se sešel tým mléčných analytiků z celého světa, aby diskutovali o globálním mlékárenském průmyslu s tématy zaměřenými na faktory ovlivňující trhy a ceny mléčných výrobků.

Mary Ledmanová, globální šéfka strategie v mléčném týmu společnosti RaboResearch, ve své prezentaci uvedla: „Věci se mění. Vidíme, že výkupní ceny mléka v Číně klesají a výkupní ceny mléka v exportních regionech rostou. S tím, jak se čínské ceny mléka stávají konkurenceschopnějšími, je méně potřeba, aby Čína dovážela produkty, a to má dopad na Nový Zéland.“
Ledmanová zdůraznila transformaci, kterou Čína prošla za posledních 5 let díky tomu, že čínská vláda vědomě rozšířila svůj mlékárenský průmysl a zvýšila produkci mléka, což bylo transformační. Země se posunula ze 70% soběstačnosti na 85% soběstačnost – to mělo zásadní dopad na světový trh s mléčnými výrobky.
Ledmanová se dále podívala na globální trh a nadcházející roky: „Kdo bude dodávat mléko, aby uspokojil zvýšenou globální poptávku v letech 2020 a 2030, když světová populace roste?“ Poznamenala, že Jižní Amerika a USA „pouze vykompenzují pokles produkce mléka v Oceánii a Evropě“.
Spojené státy americké
Produkce v USA neustále roste, ale v posledních několika letech produkce mléka stagnuje. „USA jsou stále dobrým místem pro výrobu mléka,“ řekl hlavní analytik Lucas Fuess. „Výhled je lepší a na obzoru jsou světlá místa,“ dodal s tím, že v roce 2025 se očekává růst poptávky a exportních trhů.
„Když se podíváme na dlouhodobý růst v USA, bude to primárně založeno na výnosech,“ zdůraznil a dodal, že USA jsou připraveny pokračovat ve zvyšování produkce mléka. Fuess vidí USA jako konkurenceschopné s některými problémy v některých regionech, například s náklady na krmivo, počasím a vodou. Americký mlékárenský sektor však stále roste a využívá celosvětově rostoucí poptávky po mléčných výrobcích. Návrat k ziskovosti v blízké budoucnosti by měl vést k návratu k růstu produkce, řekl.
Evropa
Analytička Danielle Duijndamová ukázala nárůst produkce mléka v Evropě od roku 2011, přičemž růst byl patrný zejména v severoevropských zemích – Nizozemsku, Německu, Belgii a Dánsku. Zrušení systému mléčných kvót ovlivnilo růst v Evropě od roku 2015. Polsko a Irsko vynikají výrazným růstem, uvedla a poznamenala, že se však očekává, že evropská produkce mléka bude v budoucnu klesat. Zmínila výzvy, jako je pracovní síla, nástupnictví v zemědělství a Zelená dohoda pro Evropu, jako otázky, které budou mít dopad na produkci mléka. „Můžeme očekávat větší dopad na stádo dojnic a produkci mléka kvůli přísnějším cílům a předpisům,“ poznamenala.
Pokud jde o některé země EU, zmínila, že se očekává, že produkce Polska vzroste díky příznivým povětrnostním podmínkám a přechodu od venkovního zemědělství k profesionálnějším farmám, které zvýší produktivitu na krávu. Nizozemsko čelí přísným předpisům týkajícím se dusíku a kvality vody a také vládním programům výkupů na snížení počtu hospodářských zvířat. Všechny tyto problémy, říká, budou řídit výrobu v Evropě. Duijndamová poznamenala, že navzdory všem těmto problémům mají producenti mléka v Evropě světlou budoucnost.
Austrálie
Když mluvil o australských mléčných výrobcích, hlavní analytik Michael Harvey zdůraznil současný velký pokles produkce v celé zemi. Došlo také k velkému posunu z důvodů, jako je změna klimatu, a země zaznamenala „významný přechod od produkce mléka k trvalým plodinám, jako jsou mandle, citrusové plody a podobně“. Austrálie v současné době stále vyváží asi 30 % své produkce mléka do asijsko-pacifického regionu, přesto dováží značné množství mléčných výrobků z globálního trhu, zejména sýrů pro sektor stravovacích služeb. Sucho je v Austrálii hlavním problémem, má dominový efekt na pěstování krmiva a je zde méně vody pro zavlažování plodin. Pokud jde o čísla, země se dostala z 9 milionů metrických tun na 8 milionů tun dodávek mléka. Sucho a dostupnost pracovní síly byly v poslední době pro tento sektor výzvou, ale tyto problémy se nyní stabilizují. „V současné sezóně bychom mohli zaznamenat 1% růst, ale pokud budeme mít další sucho, bude to mít významný dopad na naše dodávky mléka. To však v tuto chvíli neočekáváme,“ řekl Harvey. Pokud jde o růstové trhy, řekl, že se zaměřují na sýry v jihovýchodní Asii a Číně. „Jasně jsme se odklonili od výroby přísad, jako je sušené odstředěné mléko, máslo a sušené plnotučné mléko,“ pokračoval. Došlo také ke strategickému posunu směrem k zaměření odvětví na sýry a syrovátku s ohledem na domácí trh se sýry, ale také s ohledem na rostoucí trhy se sýry v jihovýchodní Asii a Číně. „V tuto chvíli jsou marže pro naše zemědělce dobré,“ dodal.
Nový Zéland
„Mlékárenství je na Novém Zélandu velmi důležitým odvětvím,“ uvedla hlavní analytička Emma Higginsová. Poukázala na to, že se jedná převážně o systém založený na trávě, což podle ní odlišuje řidiče v novozélandském sektoru. Jedním z nich je počasí, které je velmi proměnlivé – počasí i ceny mléka a poměr cen mléka k výrobním nákladům. Zdůraznila, že hlavními hnacími silami růstu průmyslu jsou environmentální předpisy a přístup k vodě. Počasí hrálo v posledních letech roli v meziročním poklesu produkce mléka. „Pokud jde o produktivitu, dosahujeme přibližně 400 kg mléčné sušiny na krávu a vyprodukujeme přibližně 4 300 litrů na krávu – takže je zde skutečná příležitost k růstu.“ Věří, že pravděpodobně bude méně krav kvůli environmentální regulaci a konsolidaci v novozélandském mlékárenském průmyslu.
Brazílie a Argentina
Prezentace hlavního analytika Andrese Padilly se zaměřila na Brazílii a Argentinu. Pokud jde o Brazílii, Padilla začal slovy: „Jsme supervelmocí v agrobyznysu s rostoucími objemy vývozu sóji, kukuřice, hovězího a drůbežího masa, cukru a etanolu – ale ne mléčných výrobků.“ Hlavním důvodem je podle Padilly regulace – dovozní bariéry. Uvedl příklad: při dovozu mléčných výrobků do Brazílie z USA je třeba zaplatit 27% daň, zatímco při dovozu z Argentiny se žádná daň neplatí. To znamená, že Brazílie je čistým dovozcem mléčných výrobků, většinu svých mléčných výrobků dováží ze sousední Argentiny a Uruguaye.
Poznamenal také, že došlo ke změně výrobní základny: „Produkujeme třetinu mléka, které produkují USA, ale máme asi 10krát více mléčných farem. To se začíná měnit, protože průměrná mléčná farma se začíná zvětšovat, produktivita se zvyšuje, a to znamená, že v nadcházejících letech uvidíme další růst naší produkce mléka s efektivnějšími zemědělci.“ Padilla dodal, že je zapotřebí více investic do genetiky a rozsahu, aby bylo možné růst rychleji a stát se konkurenceschopnějšími.
Argentina má obrovský potenciál stát se mnohem větším vývozcem mléčných výrobků, což představuje 5 % celosvětového obchodu s mléčnými výrobky, dodal. Ale problémy, jako je ekonomika, inflace, nedostatečná logistika a nestabilita, znamenají, že se do mléčných výrobků investuje méně. Nyní však existují lepší politiky, které zemědělcům pomáhají.
Čína
Analytička mléčných výrobků Michelle Huangová hovořila o Číně, která je největším světovým spotřebitelem mléka a mléčných výrobků. Poznamenala, že dovoz do země v posledních letech klesl. „Očekáváme, že objem dovozu do Číny letos klesne o 12 % a tento trend bude pokračovat i v příštím roce. Pokles objemu dovozu je z velké části způsoben nadměrnou nabídkou, zatímco domácí poptávka po mléčných výrobcích je slabá.“ Dodala, že v posledních letech vláda podpořila zvýšení produkce mléka o 11 milionů tun a v loňském roce dosáhla celkového počtu 42 milionů tun – asi 5 % celosvětového objemu produkce mléka. Poptávka po mléčných výrobcích je v současné době slabá a stále klesá. Došlo k určité konsolidaci čínských mléčných farem s menším počtem menších farem. Očekává se zpomalení produkce mléka s mírným poklesem v příštím roce, očekává se také snížení dojivosti. V delším horizontu bude Čína pokračovat jako dovozce mléčných výrobků, ale na mnohem nižší úrovni než v období vrcholu v roce 2021. Výroba se také zpomalí, protože velké mléčné farmy pocítí tlak a pomalá poptávka ovlivní zpracovatele mléka. Náklady na krmivo v Číně tvoří asi 70 % jejích celkových výrobních nákladů. „V letošním a příštím roce dojde k oživení čínské poptávky. Ráda bych také zdůraznila, že růst Číny již překonal svůj vrchol – v posledním desetiletí jsme zaznamenali 6% roční růst čínských mléčných výrobků, ale v příštích několika letech očekáváme pouze 2% růst objemu.“ Dodala: „V budoucnu se posuneme od růstu objemu k růstu hodnoty – například máslo a sýr předčí tekuté mléko a produkty s přidanou hodnotou budou v budoucnu hnacím motorem růstu čínského mlékárenského průmyslu.“
Klíčové body 2023–2025
Evropa: exportovatelný přebytek produkce mléka se sníží o 10 milionů tun.
USA: V příštích 12 letech se očekává růst o 19 milionů tun.
Oceánie: v příštích 12 letech se neočekává žádný růst.
Jižní Amerika: příležitosti pro růst, z nichž velká část zůstane v Jižní Americe kvůli rostoucí populaci.
Čína: růst překonal svůj vrchol, očekává se pouze 1,5% až 2% roční nárůst produkce mléka.
Dairy Global*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down