Grant EU na produkci mořských řas

Konsorcium 25 mezinárodních mezioborových partnerů získalo prestižní grant ve výši 9 milionů eur na špičkovou produkci mořských řas. Financování jde z iniciativy Evropské komise Horizon Europe. Projekt vedený Ocean Rainforest si klade za cíl položit základy pro nový evropský námořní průmysl, který by uspokojil rostoucí poptávku po produktech na bázi mořských řas a přilákal investice z různých odvětví.

 Mořské řasy patří mezi nejrychleji rostoucí plodiny na planetě, vyžadují pouze sluneční světlo, oxid uhličitý a přirozeně se vyskytující živiny. Jsou také bohaté na bioaktivní sloučeniny s různými léčivými, nutričními a biomechanickými vlastnostmi.

Aplikace řas v krmivech pro zvířata se zdá slibná, protože mnoho druhů řas má vysoký obsah bílkovin a mohly by pomoci celosvětovému zemědělství splnit cíle udržitelnosti.

Dvanáct produktů

V rámci čtyřletého projektu partnerství vznikne 12 inovativních produktů s přímým uplatněním na trhu, převážně založených na kultivované hnědé řase čepelatce cukrové (S. latissimi). Patří sem: bio obalový materiál, náhražka masa, doplňky krmiv s prebiotickými a probiotickými funkčními složkami pro zlepšení stravitelnosti, konverzi a celkové udržitelnosti a produktivity konvenčních krmiv pro hospodářská zvířata, hodnocení pozitivních a negativních dopadů pěstování mořských řas na životní prostředí a hodnocení ekosystému.

V konsorciu také univerzita

SeaMark bude kvantifikovat ekosystémové služby poskytované farmami s mořskými řasami, čímž přispěje k souboru důkazů ospravedlňujících rozsáhlé pěstování mořských řas jako bioremediační nástroj a klíčový prvek nové cirkulární bioekonomie.

Jednou z organizací zapojených do hodnocení ekosystémů je Wageningen University and Research v Nizozemsku. Výzkumník Sander van den Burg řekl: „Sledujeme pozitivní a negativní dopady pěstování mořských řas na životní prostředí lidí a zvířat.

„Budeme také provádět analýzy životního cyklu produktů z mořských řas, abychom porovnali dopad krmiva pro zvířata na bázi mořských řas, náhražek masa nebo dokonce kosmetiky na životní prostředí. Tyto dopady porovnáváme s běžnými produkty bez mořských řas.“

„Jsme velmi potěšeni, že můžeme úzce spolupracovat s největšími pěstiteli a výrobci mořských řas na světě a uvidíme, co vlastně můžete dělat s touto řasou, která je velmi všestranným produktem s velkým potenciálem. Osobně mě zajímá, jak se vyvíjejí ekosystémy, když se mořské řasy pěstují v průmyslovém měřítku.“

Milion tun mořských řas do roku 2030

Společnost Ocean Rainforest se sídlem na Faerských ostrovech a v Kalifornii pěstuje mořské řasy pro výrobce krmiv, potravin a kosmetiky a usiluje o produkci milionu tun čisté hmotnosti mořských řas do roku 2030 – což je enormní hodnota ve srovnání se současnou produkcí evropské akvakultury.  Práce budou probíhat na Faerských ostrovech a u pobřeží Bretaně ve Francii.*

Zdroj: All About Feed

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down