První světová válka chov hospodářských zvířat silně poznamenala, a proto po vzniku ČR ministerstvo zemědělství intenzivně usilovalo o jeho zvelebení. Byla zakládána nové výzkumná pracoviště, která se stala hybnou pákou veškerého zootechnického pokroku. V Čechách, na Moravě se Slezskem a na Slovensku byly zřízeny zemské výzkumné ústavy pro jednotlivé obory zemědělské výroby.
Uhříněves stála od počátku v centru těchto aktivit pro Čechy. Od roku 1920 zde sídlil Školní statek Vysoké školy zemědělské, od roku 1928 Ústav pro zhospodárnění zemědělské práce (součást Masarykovy akademie práce). Na jeho činnost navázal v roce 1951 Výzkumný ústav živočišné výroby (VÚŽV), založený jako jeden z pěti nástupců pražských Výzkumných ústavů zemědělských.
Celé období existence VÚŽV lze charakterizovat hledáním a nalézáním směrů vědecké činnosti v zootechnickém výzkumu, profilováním nových generací vědeckých pracovníků a vznikem nových vědních oborů, postihujících rozvoj živočišné výroby, produkčních a postupně i neprodukčních směrů chovu hospodářských zvířat.
Ke stému výročí založení československého státu připravil Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., v Uhříněvsi projekt „100 let chovu zvířat v nové republice a historie výzkumu pro jeho podporu“. Cílem je připomenout historii živočišné výroby v samostatné republice a význam výzkumu pro rozvoj této produkce. V rámci projektu je ve spolupráci s uhříněveským muzeem instalována výstava na téma Historie chovu hospodářských zvířat a výzkum pro jeho podporu, která je pro veřejnost otevřena od 7. do 23. listopadu 2018.
Slavnostní vernisáž výstavy se konala v úterý 6. listopadu v uhříněveském muzeu.*