Zásadním ukazatelem welfare zůstává kulhání, protože chromé krávy čelí extrémní bolesti a nepohodlí. Ustájení a hygiena mohou podporovat bakteriální infekce a dysfunkce epitelu paznehtu. Zdravotní problémy s paznehty mohou způsobit obrovské ekonomické ztráty.
V závislosti na závažnosti onemocnění se objeví snížený příjem krmiva, ztráta živé hmotnosti, snížená produkce mléka, nízká životnost stáda a zhoršená reprodukce. Důležitá jsou preventivní a kontrolní opatření.
Kulhání
Není neobvyklé vidět nárůst kulhání a dalších problémů s paznehty dva měsíce po vrcholu tepelném stresu v důsledku delšího stání během horkých letních měsíců. Měly být zajištěna ventilační a chladicí zařízení. To umožní pohodlí a relaxaci zvířat na několik hodin denně, zlepšení krevního oběhu a aktivaci imunitních funkcí pro lepší zvládnutí problémů s paznehty. Nadměrné vystavení hnoji a moči může erodovat patky, takže krmné oblasti a uličky by měly být vždy čisté, aby se tomuto problému zabránilo. Přeplněnost stáje často zvyšuje negativní účinky sociálních interakcí, zejména u mladších, méně dominantních krav nebo jalovic a nízké postavení je nutí dlouho stát. Měl by být zajištěn dostatek prostoru, aby méně dominantní krávy měly únikovou cestu a nezůstaly uvězněny. Pokrytí podlah stájí pláty měkké pryže napodobující pastvinu pomáhá dosáhnout výhod ve srovnání s masivními betonovými podlahami. Měkká půda funguje jako tlumič nárazů a udržuje tak celistvost paznehtů zvířete Neomezený pohyb pomáhá zlepšit krevní oběh v živé tkáni paznehtů zvířete a zvyšuje schopnost jejich vnějších okrajů unést většinu hmotnosti zvířete při chůzi.
Koupání končetin
Koupele končetin jsou nejběžněji používaným nástrojem řízení pro kontrolu digitální dermatitidy (DD) na mléčných farmách. Koupele jsou určeny k dezinfekci paznehtů a prevenci DD. Účinnost koupelí nohou při prevenci infekčních lézí závisí na řadě faktorů, včetně roztoku koupele nohou, frekvence výměny roztoků, rozměrů vany, její umístění. Délka musí být taková, aby kráva vstoupila do koupele dvakrát každým paznehtem. Hloubka roztoku by měla být tak aby byly paspárky při průchodu krávy ponořeny. Výměna roztoku koupele závisí na hygieně paznehtů a nohou krav. Roztok by měl být vyměněn po průchodu 150 až 350 krav. Pokud mají krávy čistší končetiny, lze roztok vyměnit po průchodu 300 až 350 krav. Pokud mají krávy špinavé paznehty a nohy, měl by se roztok měnit častěji. Vzhledem k tomu, že paznehty jsou složena převážně z bílkovin a tuků, je zřejmé, že zvířata musí přijímat dostatečné množství jak hrubých bílkovin, tak mastných kyselin.
Minerály a vitamíny
Důležitou roli pro zdraví kopyt hraje také minerální výživa. Vápník je nutný k aktivaci enzymu potřebného k tvorbě keratinu a je také nezbytný pro proces vytváření příčných vazeb mezi keratinovými vlákny. Zinek je zvláště potřebný pro krávy s infekcí digitální dermatitidy nebo jinými případy kulhání. Je nezbytným minerálem při tvorbě keratinu a také ovlivňuje využití vápníku v těle. Měď je kritická při vytváření příčných vazeb v keratinu, které udržují paznehty silné a tvrdé. Vitamíny A a D hrají roli v růstu paznehtu a pomáhají udržovat vodotěsnou bariéru na vnější straně. Bylo prokázáno, že podávání 20 mg/den doplňkového biotinu rychleji vyléčí vředy na chodidlech, snižuje krvácení do chodidel a snižuje výskyt interdigitální dermatitidy.