V průběhu tří dnů se jako každoročně zhruba v polovině ledna v zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi obhajovaly závěrečné nebo průběžné zprávy k projektům Národní agentury pro zemědělský výzkum a rozvoje organizaci. Výzkum se týká genetiky a šlechtění, reprodukce, kvality živočišných produktů i ekonomiky chovu prasat, masného skotu, ovcí i drůbeže.
První den byl věnován obhajobám projektů zaměřených zejména na genetiku, jejichž řešiteli byli prof. Přibyl, Ing. Zavadilová, Ing. Veselá, Ing. Milerski, Ing. Sztankóová, Ing. Krupa a prom. biol. Novák.
Data pro průběžnou zprávu za rok 2017 projektu Celostátní informační systém genetického hodnocení hospodářských zvířat představil jeho hlavní řešitel Prof. Ing. Josef Přibyl, DrSc. Projekt byl zahájen v roce 2015 a bude ukončen v letošním roce. Jeho cílem je vývoj a uplatňování metod hodnocení plemenných zvířat v celostátním systému. Projekt se zaměřuje zaměřen na úpravu stávajících a vývoj nových matematicko-statistických postupů genetického hodnocení hospodářských zvířat, včetně genetických parametrů, vhodných pro výrobní podmínky ČR, postupů umožňujících napojení na celosvětové hodnocení (Interbull, Interbeef) a jejich uplatnění u nás. Jednou z loňských aktivit byla předpověď genomických plemenných hodnot s využitím všech dostupných domácích i zahraničních údajů o mléčné užitkovosti, plodnosti a dlouhověkosti. Posuzován byl i vliv trvalého prostředí krávy a vliv příbuzenské plemenitby v modelu genetického hodnocení plodnosti. Na základě zadání Svazu chovatelů holštýnského skotu byl prováděn rozbor vztahů zevnějšku k užitkovým vlastnostem holštýnského skotu na úrovni naměřených fenotypových hodnot.
Řešitelem projektu Optimalizace Českého národního programu pro šlechtění prasat se zvláštním ohledem na funkční a reprodukční znaky byl Ing. Emil Krupa, Ph.D. V loňském roce byl projekt ukončen (2013–2017).
V projektu byla vypočtena genetická propojenost mezi chovy, aby zjištěn její na odhad plemenné hodnoty otcovských a mateřských plemen prasat. Byl navržen postup pro zabránění nízké propojenosti mezi chovy, postup odhadu genetických parametrů a plemenných hodnot pro produkční, reprodukční a funkční znaky. Dále vznikl software na výpočet ekonomických vah komplexu produkčních, reprodukčních a funkčních ukazatelů prasat využitím moderních bio-ekonomických postupů, a to pro tříplemenný produkční systém (ČBU + ČL) + PN, přičemž byla získávána data od chovatelů.
Výskyt genetických faktorů pro infekční odolnost u vybraných plemen mléčného skotu byl název projektu, jehož řešitelem byl prom. biol. Karel Novák, CSc. Výsledky aktivit z loňského roku se týkaly vypracování specifických laboratorních testů pro soubor strukturních odchylek ve sledovaných genech přirozené imunity, popisu polymorfismu genů infekční imunity u mléčných plemen skotu a shromažďování zdravotních dat pro sledované populace skotu.