14.04.2015 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hledání mezer k navýšení užitkovosti

V Zemědělském družstvu Unčovice udělali několik zásadních změn, které dokázaly zvýšit meziroční dojivost zhruba o 700 litrů. V první řadě to byla změna výživářské firmy, organizace práce a zavedení pravidelných kontrolních dnů. K tomu se přidal lepší komfort ustájení zvířat, zlepšení práce na dojírně, péče o telata a v neposlední řadě péče o končetiny. A kýžené kilogramy mléka navíc jsou na světě. A budou ještě přibývat – díky zlepšení managerského vedení farem a odchovu jalovic nasazují prvotelky na 35 kg mléka.

 

Zemědělské družstvo Unčovice zaměstnává téměř 200 lidí a hospodaří na 6200 ha na Hané částečně také v CHKO Litovelské Pomoraví. Zabývá se jak živočišnou tak rostlinnou výrobou, ale také výrobou energie v bioplynové stanici. V jeho čele stojí žena – předsedkyně družstva Ing. Milada Měsícová, vedoucím zootechnikem a krmivářem je Ing. Aleš Novák.

Základní sortiment plodin tvoří potravinářská pšenice (1800 ha), ječmen jarní (1220 ha), cukrovka (850 ha). Dalšími plodinami jsou řepka ozimá (700 ha), hrášek zelený určený pro konzervárenské účely (160 ha), žito, ječmen ozimý a oves. Pro krmivářské účely se pěstuje na orné půdě asi 250 ha vojtěšky a 690 ha kukuřice, z níž je asi 190 ha konzervováno jako vlhké kukuřičné zrno.

Více najdete v Našem chovu 4/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down