Omezení medikovaných krmných směsí zasáhlo velkou skupinu chovatelů. Ačkoliv se nejedná o nové opatření, tak vědci stále ještě hledají účinné náhrady, jež by chovatelům pomohly překonat obtíže, které se u zvířat ve velkochovech objevují zejména v důsledku zvýšeného infekčního tlaku a vyšší hladiny stresu.
Když byla v roce 2017 přijata směrnice, jež reguluje využití medikovaných krmiv kvůli obavám z nárůstu rezistence patogenů na běžná antibiotika, která jsou využívána při léčbě infekčních onemocnění v humánní medicíně, nastal nejvyšší čas pro představení alternativních možností. Vědci testovali různé přírodní prostředky a například práce vědců z ARS byla zaměřena na zkoumání L-glutaminu, což je aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v organismech i potravinách.
Výsledky všech pokusů poukázaly na to, že navýšení přírůstku a další prospěšné účinky na selata, jimž byl do krmné směsi přidáván L-glutamin v množství vyšším než původních 0,20 %, mohou být srovnatelné s využitím medikovaných krmných směsí. Ovšem bez rizika vzniku rezistentních kmenů bakterií či dalších patogenních organismů, které se běžně vyskytují v chovech prasat a ohrožují zdraví, pohodu a užitkovost chovaných zvířat, a tedy i výslednou ekonomiku provozu. Navíc by podle všeho přídavek 0,40 % L-glutaminu představoval optimální množství pro zlepšení welfare a užitkovosti selat v období krátce po odstavu a při následné přepravě, zatímco u dávky představující 0,80 % se ukázal nejdéle působící vliv této aminokyseliny s ohledem na výslednou ekonomiku chovu.
S použitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Marcinková
Podrobněji v časopisu NCH 11/2021.