Hmyzí moučka – čeká se na rok 2020

Očekává se, že moučka z hmyzu by měla být jako přídavek do krmiv hospodářských zvířat povolena v roce 2020. To je odhad nizozemské banky ABN Amro, která to uvedla v nedávné publikaci o možnostech a omezeních hmyzu pro potraviny, krmiva a krmiva pro domácí zvířata. Ve zprávě dává jasný přehled o aktuálním stavu produkce hmyzu a využívání hmyzího proteinu a oleje v různých segmentech hospodářství.

Uvádí se, že byznys s hmyzem rychle roste. Od roku 2000 vznikly společnosti v USA, Kanadě, Číně, Jižní Africe a Evropě. Růst sektoru odchovu hmyzu se nejlépe odráží v růstu množství larev bráněnky Hermetia illucens (Black Soldiers Fly – BSF) na trhu. Globální produkce BSF rychle roste – ze 7000 až 8000 tun mokré hmotnosti v roce 2014 a 2015 až na 14 000 tun v roce 2016.  Podle publikace je již možné využít hmyz pro výživu lidí a domácích zvířat, ale právní předpisy EU dosud neumožňují  používání proteinu hmyzu. ABN Amro uvádí, že existují slibné vyhlídky, pokud jde o změnu právních předpisů EU. Jakmile se změní legislativa a krmení proteinem hmyzu bude povoleno, bude budoucnost trhu jasnější.

Aquafeed – třetí čtvrtletí 2017
Vzhledem k tomu, že došlo ke krizi BSE, prosazuje Evropa tzv. legislativu TSE (transmisivní spongiformní encefalopatie). Stručně řečeno to znamená, že se nesmí  používat žádné živočišné bílkoviny při krmení potravinových zvířat. V průběhu posledních let několik společností produkujících hmyz spolu s hlavními zainteresovanými subjekty intervenovaly, aby byla učiněna výjimka pro krmivo z hmyzu. Mělo to účinek. V současné době připravuje DG Health and Food Safety of the European Commission (Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin evropské komise) v EU hlasování pro zavádění moučky hmyzu do výživy akvakultury (cílevědomé, plánované obhospodařování vodních ploch za účelem dlouhodobých stálých výnosů vodní fauny a flory – ryb, humrů, raků, krabů, krevet, mušlí, řas a jiných vodních organismů) s využitím nařízení 56/2013. Podle dřívějších anket v jednotlivých členských státech EU, byla většina z nich pro změnu stávajících právních předpisů tak, aby se mohly hmyzí moučkou přikrmovat ryby. Očekává se, že nová legislativa nabyde účinnost ve třetím čtvrtletí roku 2017. International Platform of Insects for Food and Feed (Mezinárodní platforma za využití hmyzu pro potraviny a krmiva – IPIFF) očekává, že v dlouhodobé perspektivě (po roce 2023) bude hmyzí moučka, pokud jde o ceny, konkurovat rybí moučce. Tím se otevírají další možnost využití moučky hmyzu v odvětví akvakultury.

Krmiva pro drůbež a prasata – rok 2020
Legislativa TSE zakazuje používání mrtvého nebo zpracovaného hmyzu v krmivech pro kuřata a prasata. Nicméně je povoleno krmit živý hmyz, hmyzí olej nebo hydrolyzovaný protein. Nizozemská společnost Coppens například již mísí olej hmyzu do krmiva pro svá prasata. Další výzkumy potvrzují vliv chitinu a kyseliny laurové (zjištěné u hmyzu) na zdraví zvířat. Například univerzita ve Wageningenu v Nizozemsku je v tomto druhu výzkumu velmi aktivní. IPIFF uvádí, že na schválení využití hmyzí moučky pro prasata a drůbež se vrne potom, co bude povoleno ji využít akvakultuře. Vzhledem k tomu, že je potřeba jisté úsilí, se předpokládá, že změny u krmiva pro prasata  a drůbež se uskuteční v roce 2020. Vstupem do ohromného trhu s krmivy pro drůbež se zhrba sod roku 2023 vytvoří větší tržní příležitosti pro moučku z hmyzu. Předpokladem úspěchu je to, že objem produkce hmyzí moučky poroste a výrobní cena klesne.

Porovnání cen

Byla zaznamenána a porovnávána produkce a ceny  rybí moučky, sójového extrahovaného šrotu, sójové moučky a bílkovinných produktů z hmyzu. ABN Amro zveřejnila toto srovnání  a použila ceny získané z různých zdrojů. Je jasné, že BSF a moučka z moučných červů jsou nejvíce konkurenceschopné ve srovnání se stávajícími, vysoce kvalitními zdroji bílkovin, jako jsou rybí moučky a kvalitní sójové moučky. Jakmile se sektor produkce hmyzu ustálí, může to znamenat nižší náklady na krmiva.

 

Tržní cena surového produktu (mokrý) Tržní cena moučky Podíl proteinu v sušině odtučněné moučky (%) Tržní cena suchého prášku bohatého na protein
Mouční červi 4,75 euro/kg 15 euro/kg 86 9,50 euro/kg
Larvy BSF 2–3 euro/kg 3–9 euro/kg 63 5–10 euro/kg
Cvrčci 30 euro/kg 140 euro/kg 60 233 euro/kg
Rybí moučka Nepoužívá se 1,54 euro/kg 65 2,37 euro/kg
Sójový extrahovaný šrot Nepoužívá se 3,67 euro/kg 62 5,90 euro/kg
Sójová moučka Nepoužívá se 0,37 euro/kg 45 0,82 euro/kg

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down