27.03.2015 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hobby chov na profesionální úrovni

Rodinnou kozí farmu na Rychtě najdete v obci Gruna nedaleko Mohelnice. Ve svém širokém okolí je vítanou zastávkou nejen pro zájemce o originální výrobky z kozího mléka, ale také pro děti ze škol a školek, které zde mají možnost být v kontaktu s „ohroženými“ hospodářskými zvířaty. Manželé Karel a Blanka Řehořovi, kteří farmu před více než třemi roky založili, ke svému záměru chovají kozy bílé krátkosrsté v počtu 40 matek základního stáda s kůzlaty. Asi polovinu z nich farmáři zpeněžují v hmotnosti okolo 15 kg v době Velikonoc. Doplňkovým zdrojem příjmů z provozované živočišné výroby uvedené farmy hospodařící v Pardubickém kraji je výkrm býků českého strakatého plemene v počtu do třiceti kusů.

 

 

Po více než dvaceti letech obchodní činnosti se manželé Řehořovi rozhodli pro razantní změnu. Pořízením statku v jehož areálu zřídili vinárnu a přilehlou výměru zemědělské půdy vypásali stádečkem zakrslých koz holandského typu a rámcově stejně velkých ouessantských ovcí odstartovali svou podnikatelskou dráhu v zemědělství. Chov zmiňovaných hobby přežvýkavců však nenaplňoval jejich představy o finalizaci produkce, a tak se asi před třemi roky přeorientovali na kozy bílé krátkosrsté. Pro vytouženou výrobu mléčných produktů z kozího mléka však bylo nutné najít větší prostory, které by dovolovaly jak ustájení asi 40 koz základního stáda, včetně odchovu, tak vybudování technologického zázemí pro získávání a zpracovávání kozího mléka.

„Našim představám odpovídala bývalá rychta v obci Gruna, nedaleko Mohelnice.  Celý objekt jsme ale museli nejprve kompletně zrekonstruovat. Součástí této historicky významné zemědělské usedlosti jsou pozemky o výměře převyšující 60 ha, které využíváme jako krmivovou základnu pro chovaná zvířata, respektive pro kozy a vykrmované býky českého strakatého skotu,“ uvedl při naší návštěvě Karel Řehoř.*

Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down