Hodnocení reprodukce

Ing. Markéta Schreinerová (VÚŽV) vysvětlila na seminář na téma Individuální zařazování dojnic do reprodukce důležitost prevence jako opatření pro zlepšení úrovně reprodukce v chovech dojeného skotu. Uvedla, že březost po 1. inseminaci byla v roce 2021 u českého strakatého skotu 46,3 % a u holštýnského skotu 38,6 %.

Zdravotní stav (zejména poruchy reprodukce) jsou nejčastějším důvodem k vyřazování krav

(v roce 2020 to bylo 73,5 %). Plošné využití hormonálních protokolů je častým řešením při nízké úrovni reprodukce v chovech. Obvykle se ale při tom nezohledňuje reálný stav na reprodukčních orgánech, nedochází k vyšetření plemenic před plánovanou inseminací a minimálně nebo vůbec se nevyhledávají přirozené říje. Při problémech s evidencí nejsou objektivní data pro posouzení reprodukce v populaci, šlechtění. Narůstající množství hormonálních prostředků se nerovná zlepšení úrovně reprodukce! Co je v pozadí reprodukční výkonnosti?

Vysoká produkce mléka vede často k NEB v prvních týdnech laktace, jejímiž důsledky jsou prodlužování postpartálního anestru, zhoršená úspěšnost prvních inseminací, prodlouží se samozřejmě servis perioda a embryonální mortalita.

Základem úspěchu je tedy prevence!

Postpartální diagnostika se provádí nejlépe pomocí sonografické vyšetření pro: kontrolu raného puerperia, včasné odhalení reprodukčních poruch, a tak zahájení cílené léčby. Sonografem se dá včas diagnostikovat březost a odhalit embryonální mortalitu. Důležitý je přehled o reprodukčním stavu ve stádě, optimalizovat reprodukční parametry a využití případné individuální hormonální léčby. Přednášející dodala, že jen zdravá zvířata mohou dosahovat požadované reprodukce i produkce. Chovatel dojnic se musí zaměřit na prevenci (metabolický stav – výživa, ustájení a reprodukční stav).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down