15.10.2012 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnocení Středoevropské dražby anglických plnokrevníků

Již pátým rokem pořádala firma Janda Bloodstock, s .r .o. na pardubickém závodišti Středoevropskou dražbu anglického plnokrevníka. Ta letošní se po přesunutí termínu Velké Pardubické konala v pátek 12. 10. 2012 dopoledne.

Půl hodiny před polednem se kupujícím začalo představovat celkem 35 koní různých věkových kategorií, převažovali však koně v tréninku a ročci. Skupina ročků byla zajímavou kolekcí, neboť šest z nich bylo na tuto dražbu dovezeno z Velké Británie a čtyři byli nabízeni polskými chovateli.  Pro mnohé majitele dostihových stájí je tato dražba možností nakoupit koně bez nutnosti zvýšených nákladů, např. na přepravu, veterinární atesty potřebné k dovozu apod.  V  případě tuzemských odchovanců mají, nebo měli by mít možnost vidět a vybírat z početné kolekce koní, jakou je jim schopno předvést pouze velmi málo chovatelských zařízení pro chov anglického plnokrevníka. Pro menší tuzemské chovatele je to naopak příležitost nabídnout své odchovy, a byť se již stalo tradicí, že tito odcházejí z dražebního kolbiště neprodáni, jsou díky jejich předvedení veřejnosti většinou prodáni ihned po dražbě.

 Rozhodující je příprava koní

Hned v úvodu hodnocení dražby musím připomenout viditelné rozdíly v přípravě koní a zejména ročků na předvádění a celkové přípravě na aukci. Někteří nabízející to vysloveně podcenili.  Z hlediska kondice a upravenosti koní byli mezi nabízenými koňmi propastné rozdíly. V případě ročků byl rozdíl nejmarkantnější, na jedné straně ročci českých chovatelů v již téměř zimní srsti, v takřka pastevní kondici, a na straně druhé ročci z Polska a zejména z ostrovů, na kterých byla vidět péče a příprava na aukční předvedení tak, jak je ve světě obvyklé. Zde mají naši producenti plnokrevných koní největší rezervy. Pokud chtějí v porovnání se zahraniční konkurencí držet krok, musí začít s přípravou ročků tak, jak je to v dostihově vyspělých zemích obvyklé. Mám na mysli jejich řízený pohyb a úpravu stájového režimu a skladby krmné dávky. Tomu, že se to ve většině chovů neděje, je na vině především nedostatek odborně vzdělaného personálu ve stájích a chovatelských zařízeních, případně neochota majitelů investovat do této části výcviku mladých koní.

 Prodej koní

Ale zpět k vlastní dražbě. Z celkového počtu 53 přihlášených koní jich bylo poměrně dost (18) z dražebního katalogu škrtnutých. Někteří z nich, většinou ti atraktivnější, byli prodáni již před dražbou, a to dost ovlivnilo náladu potenciálních kupců a dražba tím rozhodně utrpěla. Devět koní bylo na dražbě koupeno zpět svými majiteli, jeden našel kupce ihned po ukončení dražby. Takových koní bude určitě stejně jako v minulých ročnících více. Dostáváme se ke koním skutečně na dražbě prodaným. Bylo jich celkem osm a jejich průměrná prodejní cena byla 25 700 Kč. Nejdražšího koně středoevropské dražby anglického plnokrevníka vydražila za 60 000 Kč paní Světla Kořánová. Zaplatila za tříletou v Anglii narozenou hnědku Beautiful Mandura. Paní Světla Kořánová se stala spolu s panem Františkem Vocáskem také nejaktivnějším kupcem pátečního pardubického dopoledne, když každý z nich vydražil po dvou koních.

 

Ing. Viktor Eichler

katedra speciální zootechniky

ČZU v Praze

Foto Zenon Kisha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down