Hodnocení znaků zdraví u holštýnského skotu

Byly hodnoceny záznamy chovatelů o léčení/výskytu vybraných onemocnění u 111 197 holštýnských dojnic v 603 stádech. Výskyt onemocnění byl vyjádřen jako laktační incidence, tedy (počet laktací s onemocněním / počet laktací)×100. Celkem 52,53 % sledovaných laktací bylo postiženo některým z onemocnění. Nejčastěji byly zaznamenány poruchy reprodukce (29,20 %), následovaly nemoci vemene (22,34 %), onemocnění paznehtů a končetin (12,89 %) a onemocnění trávicího traktu a metabolické dysfunkce (6,68 %).

Třemi nejčastějšími evidovanými onemocněními byly klinická mastitida (20,78 %), metritida (14,56 %) a syndrom ovariálních cyst (13,12 %).

Ne všechny chovy dodaly údaje o všech onemocněních, nejčastěji byly evidovány nemoci vemene (95,85 % stád), nejméně onemocnění trávicího traktu a metabolické dysfunkce (63,52 % stád). Výskyt většiny onemocnění stoupal s pořadím laktace. Data poskytovaná chovateli představují významný zdroj informací a budou využitelná pro genetické hodnocení zdraví dojeného skotu.

Vzhledem k tomu, že byla získána data od zhruba 70 % stavu holštýnských dojnic, lze z nich usoudit na zdravotní situaci v celé populaci. V některých oblastech (onemocnění končetin a paznehtů, onemocnění trávicího traktu a metabolické dysfunkce) může být skutečný výskyt onemocnění podhodnocený v závislosti na systému evidence dat. Přestože se na většinu uvedených onemocnění již provádí nepřímá selekce prostřednictvím geneticky korelovaných znaků, povede zařazení přímé informace o onemocnění k efektivnějšímu šlechtění na odolnost.*

Ing. Eva Kašná, Ph.D., Ing. Ludmila Zavadilová, CSc., Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves

Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down