02.08.2013 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnky welfare ocení

Agropodnik Košetice, a. s., sídlící na Vysočině nedaleko Pacova asi není potřeba dlouze představovat. Každé dva roky se do zdejšího areálu sjedou chovatelé českých strakatých a holštýnských krav, aby svoje plemenice poměřili s ostatními z blízkého i vzdálenějšího okolí. Holštýnky nenajdeme ale jenom na přehlídce, ve stájích košetického podniku je jich celkem bezmála tisícovka.
Podnik aktuálně hospodaří na výměře 2850 hektarů, z nichž více než třetinu zaujímají obilniny, za zmínku stojí také výměra kukuřice (zhruba 400 ha), řepky a brambor (po 300 hektarech). Rostlinná výroba je kromě tržních komodit, jako jsou obilniny, brambory a řepka, podřízena výrobě živočišné. Svědčí o tom i rozloha ploch pro jetelotrávy (180 ha), stejně jako výměra luk na úrovni 500 hektarů.
Podle slov zootechnika Ladislava Čermáka se ve zdejších stájích chová 960 krav převážně holštýnského plemene (celkový počet skotu se pohybuje kolem čísla 2400). Najdeme je ve dvou střediscích, více než polovina dojnic je přitom ustájena přímo v Košeticích, 420 plemenic je na farmě Chyšná.
Průměrná roční užitkovost všech krav Agropodniku je na úrovni 10 600 kilogramů mléka s obsahem tuku 3,88 % a bílkovin 3,3 %. Středisko Chyšná je na tom podle zootechnika ještě lépe: „Aktuálně se zde dojí 11 062 kg a útočíme na hranici 11 300 kilogramů mléka,“ konstatoval Ladislav Čermák a prozradil i aktuální cenu, za kterou surovinu přes MHD Jih zpeněžují: 8,32 Kč/kg.

Více si přečtete v Našem chovu
Na přiloženém videu můžete zhlédnout záběry ze stáje v Chyšné

http://youtu.be/srgXQtN-pQg

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down