22.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnští býci v předvadišti

V polovině května se na inseminační stanici v Hradištku pod Medníkem konala tradiční přehlídka plemenných býků pořádaná společností Natural, spol. s r. o. Plemeno holštýn komentoval šlechtitel Ing. Josef Šlejtr.

Jako první nastoupil nejmladší účastník přehlídky, teprve devítiměsíční býček No-Pe Elixír z chovu Petra Nováka z Kochánova. Jeho otcem je AltaAlanzo a matka pochází z rodiny americké krávy UFM Dubs Eroy. „Elixír se ukázal jako býček vynikajícího vlastního zevnějšku s perfektně vyjádřeným mléčným typem v kombinaci s pevnou konstitucí. Je dobře genomicky prověřen na české bázi s SIH 133 a daří se mu i na bázi USA s TPI 3017. U jeho dcer očekáváme střední množství mléka, vysoké mléčné složky, velmi dobrou plodnost, střední rámec a kapacitu a lehce skloněné širší zádě. Nese strmější končetiny, ale s dobrou mechanikou pohybu a vemena bez problémů. Elixir předává vlohy pro BB kappa kasein a A2A2 beta kasein,“ uvedl Ing. Šlejtr.

Po Elixirovi vstoupil do předvadiště Agras Ested NXB-917 z chovu Agras Bohdalov, který byl nedávno zařazen do inseminace. Jeho otcem je mladý americký býk AltaHailed a matka pochází ze stejné rodiny jako býci Zack, Zadar, Omanoman nebo Snowman. Jak uvedl komentující, Ested je býkem, u kterého těžko hledáme slabiny a zároveň jde o býka bez kladných extrémů.

Velké oblibě se podle šlechtitele těší další z předvedených býků No-Pe Diablo NBR-141 z chovu Petra Nováka. „Je to totiž jediný u nás dostupný syn úspěšného Rapida a jeden z pouhých třech synů tohoto býka na celém světě. Diablo má v současnosti 143 bodů SIH. Jeho matka No-Pe Spring Sidney byla hodnocena známkou za zevnějšek EX 90 a vyniká skvělým průměrným indexem stáda 141. Kromě Diabla stojí ještě na Hradištku jeden její mladší syn po Camusovi s SIH 144.  Diablo je výrazným zlepšovatelem všech významných znaků a jedinou slabinou jsou trochu větší tělesné rozměry,“ sdělil Ing. Šlejtr.

Jedním ze dvou předvedených synů Helixe byl Ostretin Celix NBR-088 pocházející ze Zemědělské společnosti Ostřetín, a. s. Helix byl jako mladý býk použit jako otec býků velmi omezeně a větší využití našel až po úspěšném prověření na dcerách, kdy se dostal do čela amerického žebříčku TPI. Celix pochází z tohoto období. Je jedním z pěti synů významné matky býků Ostretin Loriotky 23 VG 88. Tato kráva byla v loňském roce druhou nejvýkonnější krávou v České republice s uzavřenou třetí laktací, kdy nadojila za 305 dní 18 898 kg mléka s obsahem tuku 4,11 % a 777 kg a obsahem bílkovin na úrovni 3,54 % a  669 kg. „Celix má SIH 137 s bezchybným profilem plemenných hodnot při větší délce struků a širším rozmístění zadních struků. Po inseminaci tímto býkem můžeme očekávat kratší délky březostí,“ podotkl zástupce firmy.

Se zvukem fanfár do předvadiště vstoupil plemeník Agras Bruno NEO-969, který je podle Josefa Šlejtra současnou jedničkou mezi všemi býky podle hodnoty selekčního indexu SIH.  Kromě vysokých plemenných hodnot se může pyšnit kappa kaseinem BB a beta kaseinem A2A2.

Hojně využívaným je i jeho polobratr po stejném otci Seminovi, Ostretin Bonaparte NBR-012. „Jeho matka Ostretin Wendy 16 dokázala po tři roky za sebou dojit nejvíce ze všech krav v České republice. Jejím otcem je Polledstar, který stejně jako Bonaparte pochází z Ostřetína. Bonaparte stále drží výbornou hodnotu celkového selekčního indexu SIH 144 a skvěle se hodí do robotických systémů dojení,“ popsal klady býka řečník.

Předposledním býkem přehlídky byl Agras Avar NXB-626 po domácím Vancouverovi. Avar má již první změřené a ohodnocené dcery a patří podle slov komentátora k velkým favoritům selekčního programu Naturalu. V současnosti má třetí nejvyšší plemennou hodnotu pro produkci mléka, ale jeho dcery vynikají i pěkným exteriérem, zvláště v oblasti utváření vemen a končetin. Také Avar nese A2A2 beta kasein a BB kappa kasein.

Úplnou tečku za přehlídkou udělal osmiletý Caelum NXB-285, který má již ve výpočtu plemenných hodnot zahrnuto 352 dcer, z toho 286 českých a zbylé v Nizozemsku. „Caelum je mimořádně kompletním plemeníkem s hodnotou SIH 135 a i on nese A2A2 beta kasein a BB kappa kasein. Po tomto plemeníkovi se v Česku již narodilo více než 5000 potomků a další jistě budou přicházet,“ uzavřel Ing. Josef Šlejtr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down