Na Křižanovské vrchovině, 25 kilometrů na západ od Brna, v obci Příbram na Moravě, hospodaří již po několik generací rod Patočků. V současnosti se sedlačině věnují zejména otec a syn Josef a Jan Patočkovi, ze selských rodin ale pocházejí i obě jejich ženy a na statku, když je potřeba, vypomůžou rovněž ostatní členové rodiny, rozkoukávají se už i tři Janovy děti – syn Marek a dvojčata Jan s Emičkou.
Po změně režimu, 40 let poté, co bylo rodině po založení JZD Příbram znemožněno nadále hospodařit, se pro zemědělství nadchl Josef Patočka, který do té doby pracoval jako vedoucí rostlinné výroby v zakřanském družstvu. Hned od počátku se rodině podařilo k 15 navráceným hektarům pronajmout téměř 30 dalších, přičemž potřebná technika se řešila, jak jen to šlo – zapůjčením, nákupem starých strojů a podobně. Dodnes rodina vzpomíná na družstvem vyřazený kombajn, s nímž sklízela ještě dalších 13 sezon.
Součástí hospodaření byla několik let i živočišná výroba, konkrétně chov mléčného skotu a posléze výkrm býků, které byly situovány v prostorách původního hospodářství. „S mléčnými kravami jsme skončili poté, co zkrachovala mlékárna, která byla roky naším odběratelem. A s výkrmem býků ve chvíli, kdy jsem je dovezl na jatka a mezi porážkou a váhou se „ztratilo“ 150 kilo z každého kusu,“ vzpomíná Josef Patočka, jehož srdeční záležitostí je obhospodařování menšího vinohradu a výroba vína zejména pro domácí spotřebu a přátele. „Míval jsem i přes padesát odrůd, hlavně resistentních, třeba i jen jednu hlavu na zkoušku, teď jsem se dostal na o něco nižší číslo. Radost mám z nově vybudovaného sklípku, který slouží i k různým přátelským posezením,“ usmívá se starší z Patočků.
Jeho syn Jan pomáhal na hospodářství odmala, tíhl hodně ke strojům. Vystudoval nejprve Střední zemědělskou školu v Třebíči a pak všeobecné zemědělství na brněnské Mendelově univerzitě, kde se seznámil i se svou ženou Janou, jejíž rodiče mají hospodářství na Opavsku. Jeho zapojení do chodu farmy tak bylo postupné a zcela přirozené, otec Josef přiznává, že řada úkonů, které syn vykonává, zejména administrativních, už by v současné době byla nad jeho síly. I manželka Jana ale zůstala v oboru, po rodičovské dovolené pracuje v Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském v Brně.
Patočkovi se dnes věnují hlavně rostlinné výrobě, tu živočišnou pokrývá menší stádečko ovcí. Hospodaří na výměře 165 ha orné půdy, necelý hektar v podobě erozních pásů je zatravněný. Největší dva půdní bloky jsou 18hektarové, jeden z nich je ještě rozdělen na dvě části s různými plodinami. Pěstují především obilniny – ozimý a jarní ječmen, pšenici, dále hrách, řepku a na menší výměře i brambory.*
Živočišnou výrobu na farmě pokrývá menší stádo ovcí