27.04.2023 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodaření na statku s historií

Krmivářská společnost Fides Agro, spol. s r. o., sídlící v Šardicích zajišťuje výrobu minerálně-vitaminových směsí a premixů, medikovaných krmných směsí, mléčných KS, MVS certifikovaných KEZ a hobby program pod značkou FIDmix. Dále nabízí distribuci výrobků vlastní kamionovou dopravou, poradenskou a přednáškovou činnost ve výživě a chovu zvířat a v oblasti konzervace pícnin, rozbory a hodnocení krmiv, obchodní činnost s doplňkovým sortimentem: prestartery pro selata, startery pro telata, DKS pro dojnice, krmné suroviny a vybrané doplňkové látky.

Do jejich portfolia patří i nákup a prodej hospodářských zvířat či zemědělských komodit, poradenství, biologický dozor a výroba produktů pro bioplynové stanice.

Relativní novinkou je provozování farmy vzniklé za vlády Lichtenštejnů. Farmu Karlov sídlící v nedalekém Karlíně starou 240 let společnost rekonstruovala a provozuje zde mimo jiné výkrm masných jalovic v počtu 540 kusů za rok.

Bohatá historie

Jak informoval ředitel společnosti Fides Agro, spol. s r. o., MVDr. Ivo Paulík, rozmary počasí nejsou jen výsadou dnešních dní. „Je zdokumentováno, že například v roce 1615 postihlo zdejší oblast velmi horké léto s vichřicemi a zemětřesením. V roce 1665 bylo dokonce takové sucho, že vyschly všechny studny a lidé si museli jezdit pro vodu i několik kilometrů. Snadné to nebylo ani za třicetileté války, která zdejší kraj hodně zpustošila. Tuhé mrazy a s nimi související bída zase postihla tuto oblast v roce 1771. V červnu 1979 se dokonce přehnala vichřice. A mohl bych takto pokračovat dál,“ sdělil MVDr. Paulík a dodal, že zemědělství má sledovat i svoji historii, ačkoliv se to může v běžném životě při řešení všedních starostí zdát zbytečné.

Mnohaletou historii má i statek, který před sedmi lety zakoupila společnost Fides Agro, aby zde provozovala zemědělskou prvovýrobu. Jeho zakladatelem se stal v roce 1792 majitel ždánického panství Alois I. z Lichtenštějna, který jej pojmenoval po své manželce Charlottě. Počeštěním vznikl název Karlov, potažmo název obce Karlín.

Alois I. byl velmi zcestovalý a sečtělý šlechtic, který se vyznal v rostlinné i živočišné výrobě, dokonce vydával naučné knihy. S novinkami přivezenými ze světa seznamoval i místní sedláky. Jeho bratr, Jan I. Josef, který po bezdětných manželích statek převzal, poté v jeho budování pokračoval. V této době měl statek několik budov, z nichž se zachovala pouze bývalá stáj pro tažné voly, později pro býky a koně. V této pozoruhodné stavbě s klenutými stropy je dnes galerie.

Po první světové válce byl majetek šlechticů zabaven a statek prodán. Následně, ve 30. letech minulého století, přešel do rukou rodiny Pochylých. V té době se podle slov MVDr. Paulíka jednalo o velmi pokrokové hospodářství. „Rodinná tragédie, druhá světová válka a následná kolektivizace ale vše zničila. Přesto nejhůře vypadal Karlov v roce 2016, kdy jsme se rozhodli jej koupit a obnovit,“ uvedl Ivo Paulík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down