Hygiena podestýlky pro zdraví dojnic i telat

Čistota a hygiena ve stáji dojnic jou nezbytné pro udržení dobrého zdravotního stavu zejména mléčné žlázy a stejně důležité je to také u kategorie telat. Alkalizace podestýlky pomocí dolomitického vápence je metoda, která se osvědčila v mnoha našich chovech. Přesvědčili jsme se o tom i na návštěvě dvou chovů holštýnských dojnic na Domažlicku.

Spolu se zástupcem firmy Düka Ing. Liborem Klukanem jsme navštívili chov Holstein Dairy Farm CZ, s. r. o., ve Spáňově, a farmu, která se stala loňským vítězem soutěže o Mléčnou farmu roku v Tlumačově. V obou chovech používají pro zkvalitnění podestýlky a zlepšení zdravotního stavu zvířat Dekamix.

 

Zhruba před šesti lety se poprvé v České republice začal Dekamix používat ve Spáňově. Farmu Holstein Dairy Farm CZ, s. r. o., řídí Robert van Herwerden, který pochází z Nizozemska a na Chodsku hospodaří asi devět let na současné rozloze 210 ha zemědělské půdy. Chovají 150 holštýnských dojnic s průměrnou užitkovostí kolem 9200 l mléka a celkový počet zvířat na farmě je 290, včetně mladého skotu.

Začali s používáním Dekamixu ve stájích pro dojnice pro zlepšení zdravotního stavu mléčné žlázy a nyní ho používají také v porodně a u telat.

Na farmě v Tlumačově chovají 230 holštýnských dojnic, jejichž užitkovost v letošním roce poprvé překročila hranici 10 000 litrů mléka (10 030 l).

Asi před pěti lety se rozhodli použít Dekamix v produkční stáji. Každý den ho sypou na pryžové matrace, kterými jsou vybavena boxová lože v produkční stáji.

V zemědělském družstvu používají Dekamix do individuálních boxů pro telata, ale pouze při jejich naskladnění.

V České republice v současnosti používají Dekamix či KSM ve zhruba devadesáti chovech, jak uvedl  Ing. Klukan. Celkem asi 3000 boxových loží je vybaveno slámovou matrací. Ta se vyrábí promícháním slámy s přípravkem KSM kalk alkalisch a vody v krmném voze v určitém poměru.*

Více se o využívání Dekamixu dočtete v časopise Náš chov číslo 12/2013 a v týdeníku Zemědělec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down