19.01.2023 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I precizní zemědělství si žádá selský rozum

Na počátku všeho stojí rozhodnutí. To nejzásadnější pro vznik úspěšné rodinné farmy v obci Sirákov na Žďársku, která se rozkládá na české straně historické zemské hranice Čech a Moravy, učinili rodiče dnešního hospodáře Lubomíra Černého, člena Asociace soukromého zemědělství Žďár nad Sázavou, záhy po změně režimu. Šest hektarů půdy původně patřící rodičům paní Černé, několik krav, velké odhodlání a chuť do práce „na svém“ – to byly začátky jejich hospodaření, kterým dnes žije doslova celá rodina čítající již i třetí generaci.

 

Navrácení několika prvních mléčných krav z družstva jakožto živého inventáře a také možnost pronájmu dalších zhruba 35 hektarů půdy od příbuzných vedlo hospodáře k jednoznačné volbě, které zůstala rodina věrná dodnes – chovu mléčného skotu. Absenci vhodného ustájení vyřešili Černí v roce 1993 stavbou na tu dobu nebývale moderní stáje o kapacitě padesáti kusů skotu.

„Když jsme si tehdy s manželem brali pětimilionový úvěr s vědomím, že máme zastavený dům i mou rodnou chalupu, nebylo to vůbec snadné. Nepřidalo nám to na klidu, ale jinou možnost jsme v té době neviděli a našemu záměru zkrátka věřili. Velmi náročné začátky, kdy jsem v noci vstávala každou hodinu, abych míchala mléko v konvích, které jsme pak nad ránem vezli na sběrné místo, dokáží plně pochopit snad jen ti, kteří si prošli tím samým. Ale dělali jsme to dobrovolně, protože jsme moc chtěli a cítili, že je to ta správná cesta,“ vzpomíná Ludmila Černá.

Sedlačina se dostala velmi rychle pod kůži i synovi manželů Černých – Lubomírovi, který sice absolvoval studium zaměřené na chladící a klimatizační techniku, ale po ukončení dvouletého kurzu na zemědělské škole se do chodu hospodářství plně zapojil. Na konci devadesátých let začala rodině vypomáhat i jeho žena Jana.

„Selské kořeny mám ze strany obou rodičů, rozhodla jsem se i pro vzdělání v oboru zemědělství. Když jsem potkala svého budoucí muže, byl mi svými názory a soukromým hospodařením natolik sympatický a blízký, že to snad ani jinak než společnou cestou životem dopadnout nemohlo,“ usmívá se Jana Černá, která vytváří rodinné zázemí pro jejich čtyři děti, je ale rovněž velkou pomocnicí svého muže, pečuje hlavně o telata.   

Dnešní výměra půdy, na které Černí hospodaří, činí 118 hektarů, z nichž třetina je vlastních. Celkem 28 hektarů zaujímají trvalé travní porosty a 80 ha orná půda, na které se kromě krmných plodin (kukuřice na siláž, jetelotrávy, pšenice, oves) pěstují také sladovnický ječmen na 24 ha, řepka na 10 ha a na poměrně velké, sedmihektarové ploše i kmín. Na převážně hlinitopísčitých půdách se hospodářům daří dosahovat velice slušných výnosů – u sladovnického ječmene 6,5 t/ha, u řepky 3,5 t/ha a u kmínu 1,8 t/ha. „Jsem přesvědčen, že svůj podíl na tom má i fakt, že polovinu průmyslových hnojiv se dlouhodobě snažíme nahrazovat kejdou,“ říká pan Černý.    

Z původního chovu českých strak přešla rodina postupně převodným křížením na chov holštýnského skotu. Aktuálně se na farmě v Sirákově chová asi 160 kusů skotu, z toho 80 krav, z nichž mnohé dosahují výborných výsledků v kontrole užitkovosti. Již řadu let probíhá na farmě dojení prostřednictvím dojicího robotu, přičemž v loňském roce Černí pořídili nový, modernější a výkonnější automat značky DeLaval a jsou s ním velice spokojeni. Zhruba 2000 litrů mléka denně odebírá mlékařské družstvo MLÉKO.CZ za aktuální cenu 12,50 Kč.

„K našim kravám ale rozhodně nepřistupujeme jako k nějakému výrobnímu prostředku, však nám také pomáhají plnit si sny. Každá z nich má své jméno a váže se k ní jedinečný příběh,“ vysvětluje Jana Černá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down