In vitro produkce embryí skotu

Postupy in vitro produkce (IVP) embryí jsou obecně známé již od osmdesátých let, ale na skutečné atraktivitě pro komerční využití spojení OPU-IVP získalo až v kombinaci s využíváním sexovaných inseminačních dávek a genomické selekce. In vitro produkce se skládá z in vitro maturace nezralých oocytů, in vitro fertilizace a in vitro kultivace

Techniky asistované reprodukce skotu nabyly v posledních desetiletích nemalého významu, přičemž v posledních dekádách do postupů šlechtění skotu nejvýznamněji zasahují metody embryotransferu. Pro šlechtitele plemenných býků a výrobce inseminačních dávek je embryotransfer již po desetiletí neodmyslitelná technika, ale teprve v posledním desetiletí se intenzivně rozvíjí techniky spojující OPU-IVP, tedy ucelený proces od odběru vajíček od živých dárkyň po přenos embrya do příjemkyně.

První telata z IVP embryí se narodila už v osmdesátých letech a nejde v principu o novinku.

In vitro produkce (IVP) embryí je souhrnný název pro in vitro maturaci nezralých oocytů (IVM), in vitro fertilizaci (IVF), in vitro kultivaci (IVC) a následnou kryokonzervaci nebo embryotransfer. Nezralé oocyty skotu mohou být získávány z vaječníků buď živých dárkyň technikou OPU, nebo folikulární aspirací vaječníků z jatečných zvířat post mortem. V obou případech se jedná o aspiraci folikulů v různých fázích vývoje s minimálním průměrem 2 mm. Od zdravých přirozeně cyklujících dárkyň bez podání hormonů lze získat tři až pět oocytů, hormonální stimulací lze tento počet do různé míry zvýšit.

Po dokončení maturace jsou oocyty ve stádiu metafáze II, což je zralý oocyt připravený na oplození. Má vyloučené jedno pólové tělísko. Zralé oocyty jsou inkubované společně se spermatem po dobu 16-24 hodin v médiu, které podporuje kapacitaci spermií a fertilizaci. Ve většině případů se používají mražené dávky spermatu.

Po fertilizaci se oocyty kultivují v podmínkách, které napodobují prostředí v reprodukčním traktu samice.

Hlavní praktické výhody IVP embryí jsou efektivita využití inseminační dávky, vyšší počet vyprodukovaných embryí, širší zastoupení potenciálních dárkyň oocytů, mezi které lze zařadit i přirozeně cyklující nebo březí jalovice a krávy do konce prvního trimestru březosti. Metoda OPU-IVP je neustále vylepšována.

Mgr. Kristýna Vacková, Ing. Magdalena Zajíčková, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Uhříněves

 Podrobněji v časopisu NCH 5/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down