Infekční epididymitida beranů na Slovensku

Infekční epididymitida beranů je klinické nebo subklinické onemocnění způsobené bakterií Brucella ovis. Poprvé byla nákaza popsána v Austrálii a na Novém Zélandu v roce 1953, na Slovensku je epididymitida beranů diagnostikována od roku 1955.

 

Jedná se většinou o chronickou infekci, přičemž u beranů se projevuje změnami na genitáliích (zánět varlat a nadvarlat) a u ovcí zánětem placenty s následky abortu. Onemocnění má za následek sníženou plodnost beranů a zvýšenou perinatální úmrtnost. Asymptomatický průběh infekce je také běžný, proto se klade důraz na spolehlivou diagnózu epididymitidy a její diferenciaci od klinicky identických syndromů jiné etiologie.

Onemocnění se šíří v hospodářstvích s vyšším počtem beranů různého věku. Jehňata jsou k nákaze vnímavější v období sexuálního dospívání. Nákazu šíří i ovce, které byly v kontaktu s infikovanými berany. Klinické příznaky jsou u beranů patrné jen zřídka, u březích ovcí může docházet k abortům.

Výskyt infekční beraní epididymitidy na Slovensku v letech 2018 až 2021 byl vyhodnocen na základě výsledků sérologického vyšetření, přičemž celková sérologická pozitivita zvířat byla na úrovni 5,5 %. Infekční stav je relativně příznivý z hlediska účinků na zdraví a produkci. Bezmála dvojnásobně (9,11 %), vyšší prevalence onemocnění v roce 2021 naznačuje, že plemenná zvířata je potřeba pravidelně vyšetřovat. Hlavním zdrojem infekce jsou infikovaní berani.

Více se dočtete v článku MVDr. Danky Kováčové, MVDr. Mariany Babinčákové a MVDr. Martina Kasenčáka (Štátny veterinárny a potravinový ústav Dolný Kubín), který vyjde v červnovém čísle časopisu Náš chov.* 

ilustrační foto

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down