08.04.2010 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovace pro šetrnější dojení

Již v roce 2006 byl dojicí stroj AktivPuls® společnosti System Happel, GmbH, oceněn na výstavě Eurotier stříbrnou medailí. Na letošním veletrhu Animal Vetex získalo zařízení šetrnější k mléčné žláze od německého výrobce, které na český trh poprvé uvádí domácí společnost Eurofarm systems, s. r. o., čestné uznání v soutěži Grand Prix.

Společnost System Happel GmbH, která se specializuje na šetrné dojení, působí v Německu již více než třicet let. Ohleduplný průběh dojení vychází ze způsobu, jakým tele saje mléko od matky. Díky originálnímu technickému řešení se jí podařilo vyvinout strukovou návlečku s podtlakovým uzávěrem pro řízené snížení působení podtlaku na struk během dojení, která je patentovaná v Evropě i USA.
„Vedle kvalitní výživy, celkové hygieny, správného zvládnutí rutiny dojení se na dobrém zdravotním stavu mléčné žlázy velkou měrou podílí kvalita dojicí techniky. Příliš agresivní dojení způsobuje nadměrné zatížení tkání struků s následnou tvorbou hyperkeratóz, což vede k oslabení přirozené obranné bariéry vemene a mastitidní patogeny tak mají otevřenou cestu do citlivých tkání mléčné žlázy. Typickým projevem tak poškozených struků je zvýšení počtu somatických buněk, četnější výskyt zánětů mléčné žlázy a ztížená antibiotická léčba. Kromě zdravotních aspektů má špatně fungující dojicí technika vliv na pocit bolesti při dojení s prodloužením celkové doby dojení a zhoršení stupně vydojení. Inovativní technické řešení dojicích strojů AktivPuls® spočívá v efektivním a přirozeném snižování podtlaku, působícím na struk ve fázi stisku. Tím se dociluje zlepšení zdravotního stavu mléčné žlázy a efektivnějšího vydojení vemene. Hlavicová vzduchová tryska zamezuje nepřetržitě působícímu podtlaku v hlavici strukové návlečky a díky ventilačnímu kanálku ve směru toku mléka uvnitř strukové návlečky je mléko optimálně transportováno od struků do sběrače. Ten je konstruovaný pro zvládnutí i těch nejvyšších průtoků mléka u vysokoprodukčních dojnic,“ uvedla jednatelka společnosti Eurofarm Jana Jelínková.
Podle propozic společnosti z Plzeňska jsou zmiňované dojicí stroje zcela univerzální, což umožňuje osazení jakékoli stávající dojírny. Ze zkušeností německých chovatelů se u krav dojených zařízením AktivPuls® prokazatelně zlepšuje zdravotní stav mléčné žlázy, zvířata jsou v průběhu dojení klidnější, jejich doba dojení se zkracuje a dosahuje se vyšších denních nádojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down