19.09.2022 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovace pro skot z veletrhu SPACE

Již 27 let se na výstavišti v Rennes udělují ocenění Innov'Space pro novinky v oboru. Porota složená z odborníků, nezávislá na organizaci SPACE, posuzuje s maximální neutralitou nové produkty navržené vystavovateli. Vybere produkty, zařízení nebo služby, které představují významnou inovaci.

Inovace jsou rozděleny do dvou kategorií na základě úrovně hodnoty pro farmáře nebo koncové uživatele produktu či služby: jedna hvězdička nebo dvě hvězdičky, tři hvězdičky získávají exponáty zasluhující zvláštní uznání poroty.

Celkem odborná komise v letošním roce vyznamenala oceněním Innov’Space 36 exponátů, z nichž byly dva oceněny třemi hvězdičkami, šest získalo dvě hvězdičky a 28 obdrželo jednu hvězdičku.

Pro monitoring stáda

Francouzská společnost Aiherd vystavila na veletrhu inovativní řešení pro monitoring skotu ve stáji založené na umělé inteligenci, za něj obdržela jednu hvězdičku. Zvířata nemusejí mít na sobě upevněné žádné senzory, informace o jejich stavu dostává chovatel ze sady speciálních kamer umístěných ve stáji. Tento systém umožňuje identifikaci a sledování zvířat 24 hodin denně a sedm dní v týdnu spolu s analýzou informací, jako jsou identita zvířete, způsob jeho pohybu, chování apod. Analýza těchto informací probíhá v reálném čase, aby identifikovala hlavní události v životě stáda. Farmář dostává informace velmi brzy, s možností je kontrolovat pomocí video ukázek a mít tak kontrolu nad rozhodovacím procesem. Toto řešení zlepšuje pohodu zvířat, pracovní komfort farmářů a v konečném důsledku i ekonomickou výkonnost farem.

Nová generace senzoru

Společnost Allflex de MSD Santé Animale získala jednu hvězdičku za inovovaný ušní senzor Ear Tag Flex V2. Jedná se o lehké „náušnice“ s hmotností pouhých 25 gramů, které monitorují a shromažďují data o zvířatech ve stádě. Chovateli tak poskytují aktuální informace o reprodukci, zdravotním stavu či výživě zvířat. Senzor obsahuje multifunkční led indikátor, jež umožňuje snadno a rychle najít konkrétní zvíře podle definovaných parametrů. Díky prodloužené životnosti baterie až na pět let snižuje Flex V2 počet potřebných senzorů v průběhu života zvířete a šetří tak náklady. Dá se také snadno přendat z jednoho kusu na jiný.

Proti parazitům

Firma Ceva Sante Animale byla oceněna dvěma hvězdičkami za systém TRI Automated Process, který je schopen generovat z kontroly užitkovosti dojnice, které by měly projít antiparazitárním ošetřením. Zootechnik ve spolupráci s veterinárním lékařem má tak k dispozici seznam zvířat, která může selektivně ošetřit, což snižuje náklady v chovu stejně jako dopady na životní prostředí. Dalším bonusem je omezení rezistence parazitů na podávaná léčiva.

Autonomní řízení

Pro manipulaci se slámou je určen stroj Vortex od společnosti Emily, který na veletrhu obdržel od komise dvě hvězdičky. Stroj se dá agregovat s jakýmkoliv prostředkem vybaveným zvedacími rameny. Je schopen rozdružit a „foukat“ slámu či jiný materiál z kulatých nebo hranatých balíků až do vzdálenosti 24 metrů.

Nejdůležitější inovací fukaru slámy Vortex je autonomní řízení rotoru a pásu. Firma Emily vyvinula a patentovala systém Ijinius, který měří a sbírá data pro řízení rychlosti pásu, rotor se pak zapíná a vypíná automaticky. Hlavními přínosy je výrazné snížení rizika mechanického selhání a zaseknutí a optimální pracovní výkon bez ohledu na druh krmiva. Vortex je také vybaven systémem V-Cut (Emily Patent) pro řezání sítí a motouzů. Odstranění sítí a provázků je tak usnadněno.

Pro produkci masa

Pro výkrmce skotu je určena mobilní aplikace pro predikci obsahu tuku v hovězím mase Meat@ppli, kterou v Rennes představily společně Institut de l'Elevage, INRAE ​​a Institut Pascal a získaly za ni jednu hvězdičku.

S pomocí této aplikace se dá změřit obsah tuku v jatečně upraveném těle v reálním čase rychle, spolehlivě a bez destrukce masa. Aplikace využívá jednoduché fotografie řezu jatečně upraveného těla zachycené mobilním telefonem. Lze ji tak využít jak pro zjištění obsahu tuku v těle konkrétního zvířete, tak jako nástroj pro selekci pro výběr další generace zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down