26.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovace v podhůří Píseckých hor

ZD Krč u Protivína hospodaří na výměře 865 hektarů zemědělské půdy, z toho je 152 ha trvalých travních porostů. Podnik je zaměřen na chov skotu a tomu je podřízena i rostlinná výroba. Na orné půdě se tak pěstuje silážní kukuřice na 110 ha, luskoobilné směsky na 46 ha a jetel na 30 ha. Výměru 130 hektarů zaujímá řepka, 260 ha pšenice a 26 jarní i ozimý ječmen. Na 21 ha najdeme oves a triticale ke krmení je na 73 hektarech.

Jak říká hlavní zootechnik Ing. Lukáš Jenší, podnik hospodaří v podhůří Píseckých hor ve vyšších nadmořských výškách. „Srážky se nám v poslední době ale vyhýbají, což způsobuje problém se zajištěním krmiva pro všechen chovaný skot,“ komentuje zootechnik.

V podniku se aktuálně chová skot bez tržní produkce mléka v počtu 15 matek plemen charolais a limousin a především 220 dojnic českého strakatého skotu.

Celkem je ve stavu 560 kusů skotu včetně stovky vykrmovaných býků na farmě Záboří. Podle zootechnika se aktuálně uvažuje o změně systému na prodej zástavu, stáj je totiž stará a dnešním podmínkám už příliš nevyhovuje.

Starou stáj měla k dispozici donedávna i telata na farmě Krč. V květnu se ale dokončila rekonstrukce a dnes jsou telata ustájena v moderní hale s kapacitou 80 zvířat ve čtyřech kotcích. K dispozici mají napájecí automaty, ve kterých dostávají mléčnou náhražku Milli M od společnosti Sano. S firmou Sano, konkrétně s Ing. Antonínem Žižkou, ostatně Lukáš Jenší spolupracuje prakticky po celé dva roky, kdy je ve funkci hlavního zootechnika.

Teletník si v Krči postavili svépomocí a jak se shodují oba pánové, přinesl skokové zlepšení welfare a s tím související minimální zdravotní problémy u této kategorie skotu.

„Systém krmení je založen na vysoké koncentraci nápoje tak, aby krmná křivka odpovídala požadavkům zvířat pro účely maximalizace přírůstku a správného vývoje předžaludků,“ komentuje výživu telat Ing. Žižka.

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down