02.11.2009 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovované výrobky pro chovatele

V první den mezinárodní výstavy hospodářských zvířat Space 2009 se udělovaly ceny Innov´space přihlášeným vystavovatelům za výrobky určené pro potřeby chovatelů. Odborná porota vybírala produkty s novým vylepšením, hlavně z hlediska využití v chovatelské praxi v oblastech, jako jsou krmení hospodářských zvířat, technologie ustájení a kvalita stájového prostředí, hygiena a zdraví a genetika.

V letošním roce komise složená ze zástupců francouzského národního institutu  pro výzkum v zemědělství (INRA), francouzské agentury pro bezpečnost potravin (AFSSA), národního institut průmyslového vlastnictví (INPI), agrární komory a novinářů vybrala 57 těch nejlepších. Mezi nimi bylo 17 produktů, které převyšovaly ostatní, pokud jde o hodnotu a využitelnost pro farmáře nebo konečné uživatele. Návštěvníci mohli oceněné exponáty poznat podle označení jednou nebo dvěma hvězdičkami. Připravili jsme výběr jen některých z nich, těch nejzajímavějších pro chovatele skotu, prasat a drůbeže.

 

Péče o paznehty

Pedikura je podložka, která má plochu s brusným materiálem a může být položena až na 20 % podlahy stáje. Montáž podložky je jednoduchá, dá se využít i v případech různého odklizu ve stáji (lopaty či mobilní stroje). Produkt firmy Agriest pomáhá udržet přirozenou rovnováhu mezi růstem a opotřebením paznehtu, protože chůzí po této ploše se paznehty obrušují, a to přispívá k jeho správnému tvarování.

 

Změna technologie odklizu

Produktem firmy Vermot Rainurage je stroj vyvinutý pro vyřezání rovného a stejnoměrně hlubokého kanálu v betonové podlaze stáje pro možnost montáže automatické shrnovací lopaty. Tím, že se farmář vyhne rozbíjení stávající podlahy a jejímu překrytí novým betonem, dochází díky stroji Rainu’Rail k minimálním zásahům do rutiny na farmě a šetření času a nákladu.

 

Teplo pro selata

Supor therm je pružná, měkká a hřejivá podložka pro zajištění komfortu a tepla selatům v porodním kotci – kleci, ale také v době předvýkrmu. Byla vyrobena společností Fimor z pružné pěny a polyuretanu a její využití je ekonomicky rentabilnější v porovnání s elektrickým vyhříváním.

 

Jak proti stresu u drůbeže

Dlouhou dobu se předpokládalo, že ptáci nereagují na olfaktorické podněty, ale nedávné výzkumy dokazují, že ptáci využívají pachů, aby rozpoznali partnera, hnízdo i potomstvo. Mateřský pach byl objeven i u nosnic (MHUS) a má srovnatelný protistresový účinek jako v případě savců. Studie tohoto pachu dokázaly, že brojleři, rostoucí v přítomnosti analogické vůně (MHUSA), měli vyšší denní přírůstek, lepší osvalení, standardní srdeční index, byli méně agresivní a podle biologických indikátorů měli nízkou úroveň stresu. AviZen firmy Odors je efektivní už při nízké koncentraci, nezanechává žádné zbytky v mase. Jeho použití je snadné a nevyžaduje prakticky žádnou spotřebu pracovního času.

 

Řízení líhnutí vajec

Cyklus inkubace kuřat má čtyři fáze a každá z nich vyžaduje velmi přesnou teplotu, vlhkost, koncentraci CO2, O2 a proudění vzduchu. Synchro-Hatch™, výrobek firmy Cidape, detekuje signály vyvíjejícího se zárodku a podle nich zavede sled modifikací inkubačního prostředí.

 

Ventilace s mícháním vzduchu

Oceněným výrobkem firmy Fancom je Imago je systém založený na patentovaném principu míchání vzduchu. Díky redukci čpavku se dosáhne lepšího stájového prostředí při výkrmu brojlerů a kuřata budou zdravější. Redukce emisí čpavku je založena na principu udržování suché podestýlky. Ventilátory vedou teplý vzduch z horních vrstev přes povrch podestýlky a ventilace je postupně zvyšována od deseti procent v prvním dnu až na sto procent na konci výkrmu. Používání Imaga znamená snížení emisí čpavku minimálně o 60 % během jednoho roku než u tradičního ustájení.

 

Doplněk pro dojnice

Amaferm je přírodní krmná přísada vyvinutá firmou Zootech, používaná progresivními farmáři na celém světě pro zlepšení mléčné užitkovosti dojnic. Přísada dodává výživu bachorovým mikroorganismům, doplňuje jim požadované živiny a urychluje tak jejich schopnost k lepšímu trávení vlákniny v krmné dávce. Hodnota produktu pro dojnice byla potvrzena EFSA, která uznala Amaferm jak zootechnickou doplňkovou látku.

 

Jak zastavit čmelíky

Krevní parazit, roztoč čmelík kuří (Dermanyssus gallinae), způsobuje slepicím svědění, jsou nervózní a agresivní, často dochází ke snížení užitkovosti, zvýšení spotřeby krmení, vyšší procento vajec je zařazováno do nižších tříd kvality pro přítomnost černých nebo rudých skvrn, což přímo ovlivňuje ekonomickou efektivnost chovů nosnic. Řešení volené firmou Prisma je založeno na principu odpuzení roztočů pomocí jistých silic v krmení slepic. Pokles počtu parazitů vede k přerušení jejich reprodukčního cyklu díky mezní hodnotě jejich populace. U nosnic, kde používali tento prostředek, klesly stavy v populacích parazitů až na 86 % po deseti dnech administrace krmného doplňku Pou'stop v dávce dva kilogramy na tunu krmení.

 

Klíčové informace:

·   Na letošním veletrhu Space se do soutěže Innov´space přihlásilo 126 inovovaných výrobků a bylo jich oceněno celkem 57.

·   Odborná porota sedmnácti z nich udělila zvláštní ocenění za přínos pro přímé uživatele a chovatele.

·   Soutěže se zúčastnily firmy z oblasti výživy a krmení hospodářských zvířat, chovu skotu, prasat, drůbeže a dokonce králíků.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down