25.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzivní lov divočáků na severu Čech

Přestože od loňského dubna je Česká republika opět oficiálně zemí prostou AMP, vzhledem k výskytu této nákazy ve třech ze čtyř zemí sousedících s Českou republikou Státní veterinární správa apeluje na nutnost dodržování mimořádných veterinárních opatření a zásad biologické bezpečnosti v chovech.

Nejvážnějším rizikem pro tuzemské chovy je šířící se AMP v Německu a Polsku v blízkosti českých hranic. Proto se členové Ústřední nákazové komise shodli na vytyčení oblasti s intenzivním odlovem prasat divokých na severu Čech, který má za cíl snížit vysoké riziko opětovného zavlečení AMP do České republiky. Oblast je ze severu ohraničena česko-německou a česko-polskou státní hranicí mezi Hřenskem a Harrachovem ze západu na východ. Ve vnitrozemí ji vymezují silnice mezi Harrachovem a Hřenskem, které vedou přes Tanvald, Jablonec nad Nisou, Liberec, Jablonné v Podještědí, Nový Bor, Děčín a Hřensko. Rozloha vytyčené oblasti s intenzivním lovem je pak bezmála 1500 km².
V zóně intenzivního lovu divočáků, která platí od 16. listopadu loňského roku, má lovce motivovat nově zavedené zástřelné ve výši dvou tisíc korun za ulovený kus. K vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasnému odklízení v oblasti by mělo přispět zvýšení nálezného na tři tisíce korun za divočáka. Veřejnost by měla při nalezení uhynulého prasete neprodleně informovat příslušné myslivecké sdružení nebo obecní úřad.
Na našem území se nákaza africkým morem prasat potvrdila jen v populaci divočáků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down