Cyklus seminářů o zdraví mléčné žlázy byl uspořádán firmou Alltech s ohledem na co nejvyšší aktuálnost tématu, se snahou zaměřit se na problémy, které trápí chovatele. O anatomii a fyziologii vemene, udržení jeho dobrého zdravotního stavu, léčení mastitid či vlivu výživy na kvalitu mléka přednášeli nejlepší odborníci.
Ing. Růžena Seydlová, Ph.D. (MILCOM a.s. Praha) ve své přednášce přinesla přehled největších chyb při řešení vysokého počtu somatických buněk v zemědělských provozech. Počet somatických buněk je ve světě klíčovým parametrem, který odráží kvalitu mléka a zdravotní stav vemene. Podle ing. Seydlové je mléčná žláza zdravá tehdy, pokud počet somatických buněk v ml mléka nepřesahuje 100 000, průměrný počet v ČR za rok 2009 byl přitom 262 000 SB v mléce.
MVDr. Libor Borkovec (Pfizer, spol. s r.o.) popsal hlavní zásady léčby mastitid. Nastavení léčby, její změny a kontrola musí vždy probíhat pod vedením veterinárního lékaře, přičemž je vždy lepší onemocněn předcházet, než ho léčit. Chovatelé by měli sledovat dynamiku výskytu mastitid, mít přehled o původcích zánětu a citlivosti. Při léčení je nezbytné dbát na dodržování léčebného protokolu. Chovatelé, ošetřovatelé skotu musí dbát na biologickou a technologickou disciplínu.
MVDr. Václav Osička počítá mezi faktory, které ovlivňují obsah tuku a bílkovin mléce genetické faktory, plemennou příslušnost, úroveň mléčné produkce, stadium laktace, roční období, četnost dojení a výživu.
MVDr. Simon Timmermans, DVM, MS uvedl, že mastitidy skutečně multifaktoriální problém. Farmář by si měl pamatovat, že pokud roste počet somatických buněk a nových infekcí spolu s růstem spotřeby sušiny (po porodu), je nutné ihned zkontrolovat průběh dojení a rutinní chovatelské postupy. Podle MVDr. Timmermanse první obrannou linií mléčné žlázy tvoří její anatomie, fyziologie a druhou obrannou linií jsou somatické buňky.
Na závěr své přednášky provedl MVDr. Timmermans pitvu mléčné žlázy s ukázkami její anatomie a histologie.