24.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice nejen do nových budov a technologií

Nejčastěji jsou investice spojovány s novou výstavbou, rekonstrukcemi či modernizacemi stávajících budov a technologií. Přitom potřeba investovat nevychází vždy z havarijního stavu či nízké kapacity, ale může být vyvolána například nedostatkem kvalitních pracovníků či novými zákony, které mají za cíl zlepšit welfare chovaných zvířat, bezpečnost práce či redukovat negativní vlivy na životní prostředí.

Chovatelé drůbeže či prasat by mohli dozajista vyprávět. Ti se v posledních desetiletích museli vypořádat s řadou opatření, která jim práci rozhodně nezjednodušila a mohla se i pořádně prodražit. Ať už se vzpomene zákaz klecového chovu nosnic, omezení spotřeby antibiotik, úpravy kejdového hospodářství, zákaz používání oxidu zinečnatého v chovech prasat, úpravy porodních kotců, odchov prasat s nekupírovanými ocasy a tak dále. A k tomu ještě efektivnější využití zdrojů a minimalizace negativního vlivu na životní prostředí. To vše vyžaduje úpravy, inovace… ale hlavně investice nemalých finančních částek.

Výstavbou nové stáje se mnohdy podaří snadněji a s menšími náklady vytvořit prostředí, kde je zlepšeno více parametrů najednou. Získá se nejenom stáj, ve které je více prostoru pro rozšíření chovu či výkrmu do vyšších hmotností, ale která také splňuje další požadavky, např. na bezpečnost práce, úsporu zdrojů, redukci emisí a samozřejmě welfare.

Efektivita každého chovu úzce souvisí s plodností a počtem odchovaných mláďat. V chovech prasat jsou proto často renovovány prostory pro inseminaci a bezpečnější zapouštění prasnic.

Dalším aktuálním tématem jsou otázky spotřeby energií a dalších zdrojů. Není divu, že se v souvislosti s energiemi často mluví o chovu prasat, který z velké části funguje v uzavřených, automatizovaných stájích s permanentně běžící klimatizací. Na efektivitu provozu má kladný vliv nejenom rekonstrukce či vylepšení izolace střechy a stěn, inovace vzduchotechniky, ale také oprava nebo výměna špatně fungujících krmítek a napáječek, což zlepší příjem krmiva a sníží plýtvání.

Řada zemědělských podniků má problémy se získáním a udržením zaměstnanců. A netýká se to pouze chovů prasat. Ale i zde často platí, že je snadnější si zaměstnance udržet než uspět s náborem nových. Kvalita pracovních podmínek bývá klíčovým faktorem.

S využitím zahraničních materiálů zpracovala Ing. Anna Marcinková

Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down