24.07.2020 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice pro zvířata, pro lidi i pro profit

Snad žádná změna technologie nebo rekonstrukce stájí se neobejde bez problémů, ať už větších či menších. Nejčastějšími jsou ty, které souvisí „jenom“ s uvyknutím si na novinky. S těmi se musí vypořádat nejenom lidé, ale také zvířata, která jsou v mnoha ohledech podstatně konzervativnější než člověk. Proto by každá změna měla být plánována a prováděna především s ohledem na zvířata a jejich pohodu.

Změny přináší do života zvířat stres a každý stres s sebou přináší větší či menší propad produkce, ale třeba i oslabení imunitního systému.

Při plánování investic je nutné brát v úvahu celou řadu faktorů a jedním z nejdůležitějších je jejich návratnost. Zajisté, že pohoda zvířat a dobré pracovní podmínky zaměstnanců jsou také velmi důležité, ale pokud se po investování do nové budovy či technologie a při jejím provozování už podniku nebude dostávat financí na krmení či na výplaty, tak to nebyl krok tím nejlepším směrem. Zemědělské podnikání musí fungovat i po stránce ekonomické a každá vynaložená koruna se musí vrátit a vydělat na další provoz a živobytí pracovníků či chovatele a jeho rodiny.

Žádná technologie není však stoprocentně bezúdržbová. Pokud se budovám, strojům a dalšímu vybavení bude dostávat pravidelné a důkladné údržby, budou moci plnit svou funkci podstatně déle a ušetří chovateli spoustu starostí i financí při velkých opravách, které většinou přijdou v době, kdy se to nejméně hodí, či náhradách.

Ing. Anna Marcinková

 Podrobnější informace v časopisu Náš chov 8/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down