07.05.2021 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice se vyplácejí

Známý podnik s chovem strakatého skotu Agro Liboměřice, a. s., hospodaří na Chrudimsku na výměře zhruba 2100 hektarů zemědělské půdy, z nichž zhruba 1650 ha zaujímá orná půda. Zabývá se klasickou rostlinnou a živočišnou výrobou a provozem bioplynové stanice o výkonu 547 kW. Rostlinná výroba slouží převážně k zajištění provozu chovu dojeného skotu a bioplynové stanice (481 hektarů jetelotrav, 435 hektarů kukuřice na siláž), z tržních plodin se v Liboměřicích pěstují obilniny na 570 hektarech a řepka na ploše zhruba 180 hektarů.

Jak komentoval předseda představenstva a ředitel společnosti Ing. Jiří Vrzáček, v podniku pokračují v nastaveném směru z minulých let, hlavně co se týče investic do živočišné výroby.

Ve stájích podniku je aktuálně celkem 2300 kusů českého strakatého skotu v uzavřeném obratu stáda, z toho je 770 dojnic. Původně byla živočišná výroba rozprostřena na třech střediscích, v posledních letech se ve spolupráci se společností BoviLine, s. r. o, z Litomyšle, a především jejím zástupcem Ing. Václavem Škeříkem, prakticky soustředila na jednu farmu v Nových Lhoticích.

Výstavba nových stájí pro skot byla rozložena do dvou etap, s první z nich se začalo již v roce 2016, kdy odstartovala příprava podkladů pro změnu územního plánu a dalších potřebných povolení. „Stavba začala v březnu 2019, první etapa skončila v prosinci 2019, kdy se naskladnily krávy v režimu předběžného užívání staveb. Druhá etapa navazovala na první, jednalo se o výstavbu tří stájí pro telata a přestavbu stávající stáje na porodnu, tyto stavby byly uvedeny do provozu v červenci loňského roku. Generálním projektantem a dodavatelem větší části technologie pro celou akci je společnost BoviLine, s. r. o., generálním dodavatelem je firma Agrostav Jihlava,“ komentoval předseda představenstva.

Výsledkem modernizace živočišné výroby je ucelená farma v Nových Lhoticích, kde se kromě výkrmu býků a odchovu jalovic od 6 do 12 měsíců (tyto kategorie jsou ve středisku Kovářov) nachází kompletní chov skotu s navazující bioplynovou stanicí. To přináší mnohé výhody, především úsporu pracovních míst i provozních nákladů. Jak komentoval Ing. Vrzáček, v podniku se nezaměřili na zdolávání rekordů, ale ekonomiku a účelnost provozu. „K tomu nová farma značně přispívá,“ dodal předseda představenstva.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down