Investujte do chovu dojnic právě teď!

Internetový seminář firmy Farmtec a. s. o chovu dojnic a investic do něho se konal čtvrtek 29. 4. 2021. Obvykle se každoročně tento seminář koná ve Větrném Jeníkově. Tentokrát však musel být pořádán formou webináře. Na programu byly informace o SZP, PRV, projekční činnosti firmy a technologických novinkách v chovu skotu i o robotickém dojení.

Téma aktuality k vývoji SZP do roku 2027 si pro svou prezentaci zvolil Ing. Bohumil Belada (AK ČR). Mluvil o tom, jak se daří EU dodržovat časovost. Plánem bylo implementovat reformu SZP do členských zemí se startem 1. 1. 2021, realita je zhruba o dva roky zpožděná.

Přechodnými roky jsou 2021 a 2022. Výsledek s konečnou verzí bude schvalován letos koncem května a zdá se, že start bude zahájen 1. 1. 2023. Přednášející dále podrobněji mluvil o zastropování, Zelené dohodě a pozici AK ČR k ní. Popsal také současné národní dotace do živočišné výroby a také nové dotace, které se týkají výkrmu býků.

Podrobné informace k 12. kolo PRV si připravil Ing. Marek Krejča (oddělení financování Farmtec). Operačními programy ve 12. kole PRV pro skot budou investice do zemědělských podniků, zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů a zahájení činnosti mladých zemědělců. Příjem žádostí proběhne od 15. 6. do 13. 7. 2021. je možné podat žádost na vybavení stájí, dojírny a mléčnice, stavby pro skladování krmiv a steliv, jímky hnojiště, kejdovače, speciální mobilní stroje i pastviny včetně doprovodných staveb.

Ředitel oblastního ředitelství Uherské Hradiště Ing. Martin Vávra vyzval chovatele, aby využili zkušeností v projekčních a inženýrských činnostech a popsal nabídku služeb oblastních ředitelství. Vysvětlil, že pro projekce stájových objektů pro všechna hospodářská zvířata se využívá moderní studie ve 3D v programu Revit. Firma zajišťuje přípravu a realizaci stavby a po ní záruční i pozáruční servis a samozřejmostí je i provozní poradenství.

O nových a inovovaných stájových technologiích přednášel František Tejnor (vedoucí konstrukce a vývoje Farmtec). Mluvil o dojírnách, i jejich konstrukce s technologií dojení Farmtec. Firma nabízí tandemové dojírny s mechanických/pneumatickým ovládáním, autotandem, rybinové dojírny s rychlým odchodem, paralelní dojírny a kruhové dojírny rybinové i paralelní. Dalšími produkty jsou například přiháněče dojnic do čekáren, automatické shrnovací lopaty, boční plachty ručně i elektricky ovládané, fixační žlabové zábrany (headlocky), ale také napájecí žlaby pro skot s různými doplňky. Novinkou jsou i rozebíratelné boxy pro telata Unibox či tubusová ventilace do teletníků. Novějším softwarem je systém automatického řízení stájových technologií A-Tech.

Ing. Martin Dostál hovořil o využití tohoto systému pro řízení kejdového hospodaření s možností správy nejen na PC , ale i na mobilním telefonu. Chytré řešení znamená efektivní řízení a lepší přehled o situaci i úsporu energie a mzdových nákladů.

Co je dobré vědět o robotickém dojení vysvětlil doc. Ing. Mojmír Vacek, CSc. (produktový manažer Farmtec pro skot).

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down