25.01.2010 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak co nejlépe odchovávat telata

V polovině prosince minulého roku pořádala firma Alltech pro chovatele skotu odborné semináře Telata 2010. Přednášející se zkušenostmi ze zahraničí se zabývali komplexní péčí o telata z hlediska výživy, hygieny chovu i zdravotních problémů.

O zásadách, které je třeba dodržet při odchovu telat, aby se snížilo jejich onemocnění a mortalita a aby byla zdravá a silná, přednášeli Sylvie Andrieu (technická manažerka Alltech v oblasti přežvýkavců pro Evropu), Dr. Anna Catharina Berge (švédská veterinární lékařka) a MVDr. Martin Vlček.

 

Mít zdravá telata

Od období odchovu telat chovatel očekává, že se jim vyhnou zdravotní problémy. Počítá s tím, že odchov bude ekonomicky přínosný, protože tele bude co nejdříve přijímat pevné krmivo, které je levnější než mléko nebo mléčné náhražky.

Podle Sylvie Andrieu jsou důležité tři faktory, a to kvalita a systém krmení, patogenní zátěž prostředí a imunita zvířete. Novorozená telata jsou velmi citlivá k infekci, protože nemají vlastní imunitu. Pasivní imunitu vůči vnějšímu prostředí získávají z kolostra a čím vyšší na začátku je, tím menší je okno mezi jejím ukončením a nastartováním aktivní imunity. Velmi důležitá je z hlediska zdravotního stavu telat kvalita kolostra a jeho včasné podání v dostatečném množství. Tele by mělo získat 200 g imunoglobulinů (Ig) během prvního dne života. To znamená, že by mělo vypít 1,5 litru kolostra do dvou hodin po porodu, respektive během prvních dvou hodin s minimálním obsahem 50 g Ig/l a 2,5 litru mleziva v dalších 22 hodinách při stejném obsahu Ig. Bylo zjištěno, že příjem kolostra má vliv na přírůstek hmotnosti telat – jaloviček a jejich věk při prvním zapuštění. Podle Sylvie Andrieu při příjmu čtyř litrů mleziva byl ve sledovaných chovech denní přírůstek hmotnosti průměrně 1030 g a věk při prvním zapuštění13,5 měsíce a v případě příjmu pouze dvou litrů mleziva to bylo 800 gramů a 14 měsíců.

Kvalita kolostra jev USA sledována spíše ve velkých chovech (nad 500 kusů dojnic) než v malých, ale jen polovina z nich ji hodnotí pomocí přístroje – kolostrometru, ostatní spíše vizuálně.

Čerstvě narozené tele nemá střevo osídleno bakteriemi, které by bojovaly proti patogenům v prostředí či v organismu. Proto je letální dávka – počet patogenních mikroorganismů velmi nízká. Proto je nezbytná maximální hygiena porodního kotce a časná separace telete od matky, která je pro něho zdrojem patogenů.

 

Řízení odchovu telat

O svých zkušenostech z desetileté praxe v odchovnách telat v Kalifornii přednášela praktická veterinární lékařka Anna Catharina Berge. Podle ní se ještě stále na odchov telat hledí jako na vedlejší produkt výroby mléka, ale tento pohled se musí změnit, protože telata jsou budoucností chovu skotu. Nedostatky na počátku odchovu, zejména v napájení kolostrem, se projevují po celý produkční věk zvířete. Při selhání pasivního přenosu imunity (pozdní napájení a nekvalitní mlezivo) se zvyšuje mortalita telat až na 45 %. Bylo vypočteno, že cena čtyř litrů kolostra se pohybuje okolo 423 dolarů, jeho cenu určuje snížení mortality telat, snížení nákladů na veterinární péči a ovlivnění užitkovosti krav.

Starší telata se mohou krmit zbytkovým mlékem nebo mléčnou náhražkou (MR). Správným zdrojem bílkovin v mléčné náhražce je mléčná bílkovina. Důležité je vždy zjištění poměru mezi procentem bílkovin a procentem tuku v náhražce. V mléce bývá tento poměr 25 : 32 procentům a v mililitru a v kolostru je 45 % bílkovin. Podle přednášející je mléko lepším krmivem než mléčná náhražka. V odchovnách v USA byly porovnávány výsledky odchovu při krmení mléka a mléčné náhražky (poměr procenta bílkovin a tuku byl obvyklých 20 : 20). Při krmení MR byla mortalita telat 11,6 %, u telat krmných mlékem to bylo 2,3 %, náklady na léčbu se snížily o 63 %, denní přírůstek stoupl o 34 %.

Zdravá telata jsou velmi odolná i vůči nízkým teplotám prostředí. Telata do tří týdnů věku mají hranici termoneutrální zóny 15 oC a nad tři týdny věku 10 oC. Potřeba energie pro záchovnou dávku je v letních měsících 1,6 Mcal ME denně. V případě, že teplota prostředí klesne z 10 na 4 oC, potřeba energie se zvyšuje o jednu třetinu. Pro kompenzaci požadavku na energii v zimních měsících může chovatel jednoduše přidat jedno krmení – napájení denně, nebo zvýšit sušinu mléka (či MR) na 15 –18 % a také kontrolovat teplotu mléka k napájení telat, která by měla být pro všechna zvířata 40 oC.

 

Poznatky ze zahraničí

Dvě předcházející přednášky doplnil o své zkušenosti z USA MVDr. Martin Vlček. Zmínil se například o možnosti prodloužení zkrmování směsného kolostra, které lze také míchat s MR, a tak zmenšit imunitní okno a také přechod telat na MR je snazší. Společně s MR se krmí startér, který rozvíjí sliznici bachoru chemicky produkcí kyseliny máselné a propionové. Pro mechanickou stimulaci, odstranění keratinu z papil a zvýšení absorpční plochy se dá použít seno.

Telata jsou odstavována tehdy, jestliže sežerou tři dny po sobě minimálně 900 gramů starteru. Spotřebu starteru zjišťují ošetřovatelé pomocí tří odměrek s obsahem 300, 600 a900 gramů.

 

Klíčové informace:

·   V polovině prosince loňského roku pořádala firma Alltech odborné semináře Telata 2010, na kterých přednášeli Sylvie Andrieu (technická manažerka Alltech v oblasti přežvýkavců pro Evropu), Dr. Anna Catharina Berge (švédská veterinární lékařka) a MVDr. Martin Vlček.

·   Klíčem k odchovu zdravých telat je podávání dostatečného množství kvalitního kolostra do dvou hodin po narození.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down