29.03.2018 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak jsme na tom s ozdravováním od IBR

Infekční bovinní rinotracheitida je specifické infekční onemocnění skotu, jehož původcem je bovinní herpesvirus typu 1 (BHV-1). Na evropskou legislativu zamezující šíření IBR v chovech skotu samozřejmě zareagovala také Česká republika. V roce 2006 zavedený Národní ozdravovací program od IBR (NOP) byl ukončen po jedenácti letech k 31. 12. 2016. A to i přesto, že se téměř u stovky chovatelů a bezmála dvou tisíc zvířat nemoc stále nachází. O tom, zda je reálné vymýtit toto ekonomicky závažného onemocnění z našich chovů, jsme hovořili s praktickým veterinárním lékařem MVDr. Jiřím Henychem.

I přes pokračující ozdravování v rámci nařízených mimořádných veterinárních opatření byly hlášené případy reinfekce chovu. Kde se podle vás stala chyba?
Chyba je mnohem hlubší, než jsme si ochotni připustit. Čeští epizootologové válčí s patogenem, zbytek světa minimalizuje epidemiologická rizika. Jsou to dva zcela odlišné přístupy. To je ale téma na jinou debatu.
Pravdou je, že jsme do ozdravování od IBR vložili miliardy korun z kapes daňových poplatníků a chovatelé a veterináři více než deset let poctivé práce. Určitě se zlepšil zdravotní stav celé populace krav. Jenže teď nastala zcela paradoxní situace: Zvířata v našich chovech jsou bez protilátek proti IBR, jakýkoli styk s virem vyvolá řetězovou reakci a nakazí se celý chov.
Základní poučka epidemiologie přitom zní: Vakcinovaný jedinec je bezpečný jedinec.
Virus způsobující IBR je v našich chovech od nepaměti. Ve světě ho epidemiologové řadí mezi čtyři hlavní viry, které způsobují BRD (bovine respiratory disease). Známý je fakt, že čím méně je v populaci jednoho viru, tím více je těch ostatních. Ozdravovat jednoho původce nemoci a zapomenout na ostatní považují epidemiologové za hrubou chybu. Z toho důvodu byly v minulém století na západě vyvinuty vakcíny polyvalentní, které jedinou aplikací zajistí imunitu proti všem čtyřem virovým nemocem, tedy IBR, BVD (bovinní virová diarrhea), BRSV (bovinní respiratorní syncytiální virus) i PA 3 (parainfluenza).
Čeští epizootologové věří, že pokud z tohoto komplexu vytrhneme jeden vir (původce IBR) a začneme zabíjet všechna zvířata, která ho mají, zbavíme se ho. Pak stejnou metodou zlikvidujeme další vir (původce BVD). Je to jako s děravou lodí, místo abychom ji vytáhli na souš a opravili celou, pokoušíme se lepit jednu díru za druhou a věříme, že jednou bude loď jako nová.*
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down