Jak mohou nejen roboty zvýšit efektivitu chovu drůbeže

Robotická technologie monitoruje welfare, zdravotní stav a parametr lidské pracovníky pro jiné úkoly a přenáší data o hejnu v reálném čase, aby měl chovatel užitečné poznatky. Roboty navíc nabízejí chovatelům drůbeže nehmotné výhody – od dobrých životních podmínek až po biologickou bezpečnost.

Robot pro detekci úhynu drůbeže využívá senzory, neuronovou síť a počítačové vidění, aby se naučil, jak rozpoznat, kdy je pták mrtvý a je třeba jej vyzvednout. Robot provádí vyprošťovací sekvenci čtyřikrát denně, přičemž pokaždé absolvuje jinou trasu drůbežárnou. Jakmile je sekvence dokončena, robot se vrátí do nabíjecí stanice.

Stropní roboty

Roboty namontované na stropě, kteří jezdí po kolejnicích připevněných ke stropu haly, shromažďují a sdílejí data a poznatky o welfare, chování a zdravotním stavu brojlerů. „Jednou z výhod stropního robota, je to, že se pohybuje po definované dráze. Lidé při vstupu do haly, aby zjistili situaci ve welfare, mohou u brojlerů vyvolat stresové reakce. Robot je však v hale neustále, což ptákům umožňuje přirozenější chování. Robot může přesněji a rychleji detekovat změny v aktivitě a dalším chování

Pojízdné roboty

Když například přijde čas na učení, kde se nacházejí hnízda, robot by mohl jezdit po podlaze, identifikovat kuřata a tlačit je ke stěnám a učí ptáky, aby snášeli vejce pouze do hnízd. „Senzory pomáhají robotu mapovat podlahové plochy a vytvářet chytré cesty pro navigaci v celé hale. Senzory také detekují ptáky ve své dráze a nejprve jemně pošťouchnou, aby podpořily pohyb, nebo řeknou robotovi, aby kroužil kolem ptáka, který se odmítá pohnout. Roboty také kypří podestýlku a zvedají kuřata ze země.

Nové řešení osvětlení

Společnost Signify (Euronext: LIGHT), světový lídr v oblasti osvětlení, uvedla na trh Optient, revoluční řešení osvětlení zaměřené na optimalizaci zdraví a produktivity drůbeže. Optient, vyvinutý ve spolupráci s jednou z největších světových potravinářských společností a předním producentem drůbeže v oboru, Tyson Foods, nabízí řadu jedinečných výhod. Optient čerpá inspiraci z přírody, používá nerovnoměrné nebo gradientní osvětlení k napodobení různých světelných prostředí, která se objevují ve volné přírodě. Podporuje přirozené chování kuřat, udržuje klid v hejnu. Využitím energeticky účinné LED technologie může Optient také snížit spotřebu energie až o 70 %, což z něj činí ekologičtější volbu. Důležité je osvětlení i pro společnost Dialight s LED osvětlením. Pro drůbežářský průmysl je důležité vybrat osvětlení, které je navrženo pro široký rozsah teplot a prostředí. Přizpůsobitelnost je zásadní, aby osvětlení přesně vyhovovalo potřebám drůbeže.

Když se končí s výkrmem

Vzhledem k tomu, že brojleři jsou chováni volně, je k odchytu vykrmených kuřat nutná určitá metoda. Stroje na sbírání kuřat naproti tomu používají různé systémy ke sběru a ukládání kuřat na dopravníkový pás, který je poté přesouvá a ukládá do přepravek nebo kontejnerů, aby je přenesl k následnému zpracování. Tzv. sklízecí kombajny mohou sebrat až asi 8000 ptáků za hodinu. Studie prokázaly, že používání takových strojů může být pro ptáky méně stresující ve srovnání s ručním sbíráním lidmi. Bylo také prokázáno, že používání strojů snižuje zranění kuřat ve srovnání s těmi, ke kterým dochází při ručních tahání zejména na křídlech a končetinách. Italská společnost CMC Industries (dříve Ciemmecalabria) je možná nejznámějším výrobcem tohoto typu strojů s řadou Apollo (od roku 1972 se po celém světě prodalo několik tisíc strojů). Její modely nepoužívají k chytání kuřat gumové prsty, jako to dělají jiní výrobci, ale systém dopravníkových pásů, který má za následek šetrný a plynulý způsob sběru ptáků. Kapacita stroje může být 10 000 ptáků za hodinu. Podobné „kombajny“ vyrábějí nejen evropské, ale i např. čínské společnosti.

Umělé inteligence a nová éra řízení

Umělá inteligence (AI) existuje již léta, ale teprve v roce 2023 se stala hlavním proudem. Analytici se domnívají, že budoucnost drůbežářského průmyslu bude posílena těmito technologiemi, protože mohou dramaticky změnit způsob řízení farmy.

Začátek cesty

Pro drůbežářský průmysl budou postupně vyvíjeny nové nástroje umělé inteligence, které změní způsob, jakým zemědělci předpovídají nemoci, kontrolují prostředí v drůbežárnách a předpovídají poptávku a nabídku

Mají dělníci panikařit?

Bude umělá inteligence schopna dělat všechno, mohla by nahradit až čtvrtinu současných pracovních míst. Obavy o zaměstnanost nemusí být, dojde k přilákání mladších absolventů do odvětví. Umělá inteligence nefunguje jako náhrada, ale jako pomoc zemědělcům. Technologie mají vést k posunu od práce s nízkou kvalifikací a nízkou přidanou hodnotou k vysoce kvalifikované práci s vysokou přidanou hodnotou.

Konkurenční výhoda

Ačkoli některé nové technologie vyžadují značné investice, analytici se domnívají, že digitální transformace za ty peníze stojí. Z dlouhodobého hlediska nemusí mít chovatelé drůbeže jinou možnost, než zavést technologie umělé inteligence, zejména vzhledem k tomu, že se předpovídá pokles průměrné ziskovosti drůbežářského průmyslu v nadcházejících letech.

Poultry World, Poultry Future

Více v NCH4/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down